15 kwietnia 2015

Wieliczka

Dzisiaj nie zawędrowałam zbyt daleko :)
Wieliczka to miasto powiatowe w województwie małopolskim, niedaleko Krakowa. W zasadzie można powiedzieć, że są to już przedmieścia Krakowa.
Miasto znane jest z unikatowej w skali świata kopalni soli, którą odwiedza ponad 1 mln turystów rocznie.
Pierwsze odkryte tu ślady warzelnictwa pochodzą z IX wieku. Powstawały wtedy pierwsze warzelnie soli, czerpiące solankę ze źródeł. Miejscowość rozwijała się od XIII w. jako ośrodek wydobywczy, kiedy to rozpoczęto eksploatację pokładów soli kamiennej. Kopalnia rozciąga się na 9 poziomach i charakterystyczna dla niej jest sieć podziemnych korytarzy /liczy 360 km chodników/ z licznymi komorami wykutymi w soli, grotami, podziemnymi jeziorami i szybami górniczymi.
Znajdują się tutaj wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i inne solne rzeźby, także konstrukcje ciesielskie. Wszystko to pozwala cofnąć się ku przeszłości i wyobrazić sobie jak kiedyś kopalnia funkcjonowała. 

Kopalnia soli 'Wieliczka' jest jednym z najstarszych zakładów górniczych Europy. W 1978 kopalnia została wpisana przez UNESCO na pierwszą listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

8 komentarzy:

 1. bardzo bym ją chciała zwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kopalnia soli jest też wyjątkowa ze względu na to, że to jedyny obiekt górniczy na świecie czynny od średniowiecza do teraz :)
  Kopalnię miałam okazję raz zwiedzić i naprawdę warto było!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam w żadnej kopalni i bardzo żałuję, bo zawsze byłam ciekawa jak wygląda świat pod ziemią i czy na myśl, że nade mną jest tyle metrów ziemi obudziłaby się we mnie panikara :D Do Wieliczki ciągnie mnie szczególnie, bo po pierwsze to obiekt UNESCO, a po drugie jest związana z św. Kingą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to powodów do odwiedzenia Wieliczki jest kilka :)

   Usuń
 4. Nigdy nie byłam w Wieliczce, wiem, że bilety są bardzo drogie, ale pewnie gdy będę w Twoich okolicach, Krystyno, to uwzględnię Wieliczkę w swoim budżecie. ;) Bo na pewno warto ją odwiedzić, choć raz w życiu trzeba.
  Nie zdążyłam Ci jeszcze podziękować za wspaniałe kartki z Krakowa! Wybrałaś coś idealnego dla mnie, na pewno nie pominęłabym dzielnicy żydowskiej, będąc w Krakowie. Ślicznie dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że kartka spodobała się :) No i zapraszam do Krakowa.

   Usuń
 5. Nigdy nie byłam w Wieliczce. A szkoda, bo wygląda, że jest pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne pocztówki, szczególnie ta druga. A ja mam jeszcze inną, którą kilka miesięcy temu otrzymałem od Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń