1 kwietnia 2015

Antarktyda !!!

Antarktyda to kontynent na półkuli południowej Ziemi, leżący prawie w całości w strefie podbiegunowej. Większa część kontynentu pokryta jest polarną czapą lodową, jest on praktycznie niezamieszkany przez ludzi, nie licząc personelu kilkudziesięciu stacji badawczych. Antarktyda jest jedynym kontynentem, na terenie którego nie ma żadnego państwa. Status Antarktydy jest regulowany przez Traktat antarktyczny, który zamroził roszczenia terytorialne.

Pocztówka przybyła z Portu Lockroy. Niektóre z osób taką już posiadają, gdyż widziałam ją na blogach. Ale własna cieszy bardzo :)
Port Lockroy to historyczna brytyjska baza polarna położona na małej wyspie Goudier, u wybrzeży Półwyspu Antarktycznego. Została założona w 1944 roku i działała do roku 1962. Opuszczona stacja, na mocy Traktatu antarktycznego, uznana została za pomnik historii, a w roku 1996 przekształcona w  muzeum polarnictwa, obsługiwane przez brytyjską organizację Antarctic Heritage Trust, która ma za zadanie ochronę i promowanie dziedzictwa Antarktydy.
Każdego roku, podczas arktycznego lata, odwiedza je ok. 18 000 turystów, którzy przypływają tu statkami wycieczkowymi. Oprócz zwiedzania muzeum i zakupu gadżetów, z mieszczącego się tutaj urzędu Brytyjskiej Poczty Królewskiej wysyłają oni ok. 70 000 przesyłek.
Na wyspie przebywa ok. 2000 pingwinów. Monitorowanie na bieżąco liczebności i stanu kolonii ptaków gniazdujących wokół budynków stacji również należy do obowiązków personelu Port Lockroy.
Zazwyczaj pracują tutaj 4 osoby. Jeżeli ktoś szuka pracy, albo znudziła mu się dotychczasowa to okresowo są prowadzone rekrutacje. Można zostać listonoszem na Antarktydzie.


Jak zdobyć taką pocztówkę? 
- wysłać maila na adres info@ukaht.org
- wypełnić formularz, który zostanie przesłany
- wybrać pocztówkę, można wybrać 3 szt. w sezonie, ale gdy ja napisałam, to ze względu na duże zainteresowanie ograniczono wysyłkę tylko do 1 pocztówki  
- wpłacić darowiznę w wysokości 2 funtów/szt. /+opłaty bankowe/
- ...i czekać. W sumie pocztówkę dostałam po 6 tygodniach.

12 komentarzy:

 1. Widziałam już tę kartkę na blogach ;) I bardzo mi się podoba! Sama się chyba na nią skuszę :)
  Łobuzy w sortowni narobili pomarańczowych kresek na zdjęciu ;P Ale dziwne, ze u Ciebie na skanie je widać, bo jak ja skanowałam kartkę z Irlandii, to mój skaner nie wyłapywał tych kresek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładna jest ta pocztówka, idealnie pokazuje klimat Antarktydy i do tego ramka i w ogóle fakt, że jest taka egzotyczna :) Gratuluję nowego kontynentu! :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A myślałam, że to żart ;) Chociaż też widywałam już pocztówki z Antarktydy na blogach. Również do nich napisałam, ale chwilę zwlekałam z odpowiedzią i już potem przeczytałam na stronie postcrossingu na FB, że sezon się skończył i nie przyjmują więcej próśb. Więc muszę poczekać bodajże do października.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie żart mimo, że dziś 1.04. :) Jest znaczek i pieczątka. Ja chyba 'załapałam' się w ostatniej chwili, bo też pisali, że sezon dobiega końca.

   Usuń
 4. Tylko pogratulować takiej kartki! :D Chyba spróbuję zdobyć jakąś w przyszłym sezonie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, że udało Ci się zdobyć pocztówkę :) Ja do nich pisałam, ale tak jak Sawatka chyba załapię się na kolejny sezon dopiero ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Super kartka, gratuluję! Może i ja się załapię na takie cudeńko w następnym sezonie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. No no, wspaniała pocztówka! Być może i ja załapię się w następnym sezonie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. gratuluję! świetna zdobycz :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bycie listonoszem na Antarktydzie - to musi być super przeżycie :D. Kartka piękna :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Można też kupić taką pocztówkę za 0,75 funta. :D Właśnie zamówiłam :D

  OdpowiedzUsuń