26 kwietnia 2015

Długie szyje


Północną Tajlandię zamieszkuje jedno z ciekawszych plemion, rozsławione przez publikacje i programy telewizyjne na całym świecie. Chociaż wiele osób o nim słyszało, to nie wszyscy wiedzą jak ta grupa etniczna nazywa się. Zwyczajowo określa się je jako 'długie szyje’, 'żyrafy’ lub 'smoczyce’.

To plemię Karen. Kobiety z tego plemienia swoją popularną nazwę zawdzięczają specjalnym obręczom, które noszą wokół szyi. Obręcze zakłada się już kilkuletnim dziewczynkom, aby przyzwyczaić je do ich noszenia. Dorosłe kobiety zakładają aż do 25-ciu obręczy jednocześnie, które mogą ważyć nawet ponad pięć kilogramów.Wymienić można dwie, które chyba najczęściej są powtarzane. Powodem, dla których kobiety Karen noszą obręcze, jest zapobiegnięcie śmierci w przypadku ataku przez tygrysa. Wedle tej legendy, atakujące tygrysy zawsze rzucały się do szyi swojej ofiary przegryzając ją. Stalowe obręcze miały więc być na tyle silne i wytrzymałe, aby powstrzymać kły bestii.
Druga legenda ma związek z mieszkańcami innych wiosek. Mężowie z plemienia Karen w obawie, że ich żonami mogą zainteresować się inni mężczyźni, nakazali swoim kobietom nosić obręcze, ponieważ wyglądały w nich bardzo nieatrakcyjnie. Ta nieatrakcyjność chroniła je przed licznymi spojrzeniami męskich oczów i zapobiegała jakimkolwiek aktom zdrady bądź gwałtu.

Istnieje wiele legend uzasadniających ten zwyczaj. Chyba najczęściej są powtarzane te dwie. Jedna z nich pochodzi z czasów, gdy koło wiosek kręciły się tygrysy i obręcze miały chronić przed śmiercią w przypadku ataku. Wedle tej legendy, atakujące tygrysy zawsze rzucały się do szyi swojej ofiary przegryzając ją. Stalowe obręcze miały więc być na tyle silne i wytrzymałe, aby powstrzymać kły zwierzęcia.
Druga legenda ma związek z mieszkańcami innych wiosek. Mężowie z plemienia Karen w obawie, że ich żonami mogą zainteresować się inni mężczyźni, nakazali swoim kobietom nosić obręcze, ponieważ wyglądały w nich bardzo nieatrakcyjnie. Ta nieatrakcyjność chroniła je przed licznymi spojrzeniami obcych mężczyzn.

Dzisiaj te kobiety są swoistą atrakcją... dla turystów. Z pozowania do zdjęć można utrzymać rodzinę.

7 komentarzy:

 1. Kiedyś oglądałam jakiś program o tym plemieniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja. Jeśli się nie mylę to był program Cejrowskiego.

   Usuń
 2. oglądałam kiedyś jakiś reportaż na ten temat. dziwny zwyczaj, bardzo.. no i na pewno nie jest to wygodne.. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też oglądałam program o tym plemieniu w telewizji. Tradycje tradycjami, ale ta według mnie jest w jakiś sposób okropna, te szyje na pewno są zniekształcone.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja czytałam artykuł o tym w gazecie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja także oglądałam program w telewizji właśnie Cejrowskiego i oglądałam taką mini wystawę zdjęć między innymi tego plemienia w Łodzi. Pierwszy raz spotykam się z nazwą "smoczyce" - ciekawe skąd się wzięła akurat ta nazwa... Kurde, 5 kilo nosić na szyi to chyba łatwo nie jest... Ale kartka bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń