9 kwietnia 2015

Toronto

Toronto to największe miasto Kanady, stolica prowincji Ontario i równocześnie jedno z największych miast Ameryki Północnej. Leży na niewielkich wzgórzach schodzących łagodnie ku północnym brzegom jeziora Ontario. Nazwa miasta oznacza 'miejsce spotkań' i wywodzi się z indiańskiego języka. Już przed wiekami Indianie spotykali się w tym miejscu by nawiązywać kontakty z innymi plemionami, handlować.
W mieście mieszka ok. 2,6 mln ludności, ale w całym obszarze metropolitalnym prawie 6 mln.
Ok. 50% ludności to imigranci, z czego znaczny ułamek to imigranci z Polski i ich potomkowie. Tamtejsza Polonia liczy prawie 300 tys. osób.
Najbardziej charakterystycznym punktem Toronto jest Wieża CN /Canada's National Tower/. Licząca 553,33 m wysokości wieża do niedawna była największą wolnostojącą budowlą na świecie.
Działa jako wieża telewizyjna, ma ogólnodostępne tarasy widokowe i obrotową restaurację - jej pełny obrót trwa 72 godziny. 

       
 Wieżę widać z każdego punktu miasta i z bardzo daleka poza nim. W pogodny dzień ze szczytu podobno można dostrzec wodospad Niagara oraz Stany Zjednoczone po drugiej stronie jeziora Ontario.
Ta budowla z półkolistym dachem u stóp wieży to Rogers Centre - pochodzący z 1989 roku jeden z pierwszych na świecie stadionów z całkowicie odsłanianym dachem. 


12 komentarzy:

 1. Kartka po prawej jest super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby połączyć widok na stadion z nocnym ujęciem to jak dla mnie byłaby to jedna super pocztówka :) A tak to sama nie wiem, która podoba mi się bardziej. Ja mam chyba tylko jedną kartkę z Toronto, która przyleciała do mnie z Tajwanu.
  P.S. Dziękuję za pocztówkę! Dzisiaj wyjęłam ją ze skrzynki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam całkiem podobną pocztówkę do tej pierwszej. Obydwie są super, ale chyba jednak nocny widok ma w sobie to coś :p

  OdpowiedzUsuń
 4. widziałam gdzieś chyba tą pierwszą pocztówkę :) na tej drugiej świetny efekt ze światłami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze jest przenieść się w wirtualną podróż. Zobaczyć Wieżę CN, którą nigdy by się nie widziało, gdyby nie te kartki z podróży i gdyby nie pocztówki. Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. A mi się bardzo podoba pierwsza kartka. Ta z nocnym widokiem bardziej kojarzy mi się z jakimś azjatyckim krajem/miastem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Obie pocztówki są fantastyczne, chociaż ta po prawej nieznacznie wysuwa się na prowadzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne miasto - chciałbym tam mieszkać! Toronto kojarzy mi się ze Stanem Tymińskim:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przedziwne masz skojarzenia :)

   Usuń
  2. Stanisław Tymiński (znany jako Stan Tyminski; ur. 1948) – kanadyjski biznesmen pochodzenia polskiego, kandydat w polskich wyborach prezydenckich w 20 stycznia 1990 oraz 2005 roku, założyciel Partii X.

   http://pl.wikiquote.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Tymi%C5%84ski

   Usuń
  3. Pana Tymińskiego i jego czarną teczkę trudno zapomnieć.

   Usuń