3 kwietnia 2015

Park Mużakowski

Park Mużakowski położony jest po obu stronach Nysy Łużyckiej stanowiącej granicę polsko-niemiecką. Cały park zajmuje powierzchnię ponad 700 ha, a jego znaczna część, ponad 500 ha, znajduje się po stronie polskiej. To największy parki  w stylu angielskim na terenie Polski.


Założycielem parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który po licznych podróżach, w tym do Anglii, zachwycił się parkami krajobrazowymi. Na początku XIX wieku odziedziczył po zmarłym ojcu posiadłość w Muskau, był to zamek z otaczającym go parkiem położonym nad Nysą.
W latach 1815–1845 rezydencja rozrosła się w rozległy  park krajobrazowy. Przemodelowano teren, wybudowano mosty przez Nysę, nasadzono tysiące drzew i krzewów. Całość została perfekcyjnie wpisana w naturalne wnętrze doliny rzeki.
 

Park Mużakowski jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale na pocztówce nie ma o tym ani słowa. I to mnie zastanawia, dlaczego tak rzadko na polskich pocztówkach jest zaznaczone, że przedstawiają obiekt znajdujący się na liście UNESCO, nie ma odpowiednich symboli. Przecież to fantastyczna reklama regionu i Polski.

7 komentarzy:

 1. Jako filatelista dodam, że w 2008 r. Poczta Polska wydała kartkę pocztową poświęconą Parkowi Mużakowskiemu a w 2012 r. poczty polska i niemiecka wydały wspólnie znaczek Park Mużakowski / Muskauer Park.
  Spokojnych i Wesołych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
 2. O Parku Mużakowskim do tej pory wiedziałam tylko tyle, że jest wpisany na listę UNESCO. Nie wiedziałam, dlaczego, jak wygląda. Teraz już wiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o Parku Mużakowskim, nie byłam tam jednak nigdy. A szkoda. Wydaje się być naprawdę pięknym miejscem. Uwielbiam parki, uwielbiam też zamki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe miejsce, warte odwiedzenia dla miłośników natury. Na początku sądziłem, że jest to gdzieś w Rosji (za względu na nazwę) :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna pocztówka i piękne widoki. W naszym kraju jest wiele wspaniałych miejsc, ale niestety jak to mówi przysłowie: "cudze chwalicie, a swego nie znacie"

  OdpowiedzUsuń
 6. Szukałam kiedyś pocztówek z tym obiektem z listy UNESCO, ale znalazłam jakieś dwa marne wzory, które mi się w ogóle nie podobały. Twoja mi się podoba i taką bym w świat wysłała; ) park jest ładny i chętnie bym go zobaczyła na żywo.

  OdpowiedzUsuń