28 kwietnia 2015

Pamukkale

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zdjęcia przedstawiają wodospady skute lodem. Ale tak nie jest. To wapienne tarasy ukształtowane na zboczu góry w miejscowości Pamukkale w Turcji.Pamukkale w jęz. tureckim oznacza 'Bawełniany zamek' lub 'Bawełnianą twierdzę'.
Te wapienne osady, ukształtowane w postaci tarasów, są efektem istnienia na tym obszarze gorących źródeł bogatych w związki wapnia i dwutlenek węgla. Wypływająca woda, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie  zaporami po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat.

Teren ten jest pod ochroną. Pobudowane na zboczu góry hotele, których działalność prowadziła do degradacji środowiska, zostały zamknięte i rozebrane. Również turyści mogą zwiedzać ten teren tylko wzdłuż wyznaczonej trasy i to po zdjęciu obuwia.

Obszar jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10 komentarzy:

 1. Chciałabym to kiedyś na żywo zobaczyć, mam nadzieję, że nie zostanie to zniszczone, bo naprawdę prezentuje się pięknie. Sama też mam podobną pocztówkę i chyba się z nią nie rozstanę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne pocztówki :) Ja mam jedną z tego miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy28/4/15 21:05

  Turcja jest bardzo ciekawym krajem.
  http://wioskaglobalna.blogspot.com/search/label/Turcja
  Kazik.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak będę kiedyś w Turcji to ten punkt jest na mojej liście ;)
  Ponoć miejsce warte zobaczeniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super miejsce. Pocztówki z tą atrakcją są dosyć popularne, a ja jeszcze nie mam jej swojej kolekcji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam już kiedyś o tym miejscu i pamiętam, że byłam w szoku, że te tarasy znajdują się w Turcji. Jakoś mi to nie pasowało do tego kraju. Super, że udało Ci się zdobyć pocztówkę z tym niezwykłym miejscem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam kilka pocztówek prezentujące to miejsce, ale nie pokazywałam ich jeszcze na blogu. Bardzo dobrze, że zlikwidowano hotele, a teren otoczy jest ochroną, bo przecież teraz wszędzie wciska się turystyka, a niektóre miejsca wcale nie powinny jej ulegać ;) Koleżanka miała okazję tam być podczas pobytu w Turcji i była zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nazwa miejscowości bardziej przypomina mi fiński niż turecki. Turcja to biała plama na mojej mapie pocztówkowej.

  OdpowiedzUsuń
 9. W pierwszej chwili byłam przekonana że to lód :D

  OdpowiedzUsuń