14 stycznia 2015

Marrakesz

Marrakesz to jedno z największych miast Maroka. Leży na południu kraju u stóp gór Atlas.
Historia Marrakeszu sięga XI wieku , kiedy to wokół niewielkiej osady wybudowano okazałe mury obronne. Mimo zawirowań historycznych mury przetrwały do dziś. Dzięki ich czerwonej, rdzawej barwie mieniącej się w zachodzącym słońcu, Marrakesz często bywa nazywany 'czerwonym miastem'
Miasto jest miejscem styku kultur arabskiej i afrykańskiej, bazą dla karawan przemierzających Saharę, miastem międzynarodowych konferencji i imprez kulturalnych, sympozjów naukowych. Uznawany jest za centrum kulturalne całego Maroka, choć nie jest on przecież stolicą państwa.


Marrakesz - życie codzienne

Plac Dżemaa El-Fna
Plac Dżemaa El-Fna to najbardziej znane miejsce w Marrakeszu. Wpisany na Listę UNESCO, niekończący się bazar oraz plac ściągają akrobatów, tancerzy, muzyków, treserów zwierząt itp. Na targu można kupić dosłownie wszystko. Podzielony na tzw. ulice (np. rzemieślników, kowali, cukierników), stanowi swoiste miasto w mieście. Oprócz zakupów, można zrobić sobie tutaj tatuaż z henny, nową fryzurę lub pozbyć się bolącego zęba.
Zabawa trwa tutaj cały dzień, jednak najpiękniej Plac wygląda po zachodzie słońca, gdy swe stoiska rozkładają kucharze i restauratorzy.

4 komentarze:

 1. Ta druga pocztówka jest świetna. W mojej kolekcji jeszcze nie mam pocztówki z Maroka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem dlaczego, ale ostatnio Twoje posty nie pojawiają mi się w aktualnościach...
  Filolog ma rację, druga kartka jest świetna - taki nocny klimat miasta :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie wiem dlaczego tak było, ale chyba wróciło do normy.

   Usuń
 3. Druga pocztówka jest niesamowita!!!

  OdpowiedzUsuń