12 stycznia 2015

Luksemburg

Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga - państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO. Głową państwa jest wielki książę, który powołuje rząd z premierem na czele, odpowiedzialny przed jednoizbowym parlamentem.
Stolicą Wielkiego Księstwa jest także Luksemburg, miasto położone na południu kraju. Centrum administracyjne i finansowe państwa, swoją siedzibę ma tutaj kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym Trybunał Sprawiedliwości.

Pałac Miejski, budynek administracyjny z 1909r.-- Panorama miasta i wiadukt kolejowy z 1862r. -- Dworzec kolejowy z 1907r.
Katedra Notre-Dame z 1613r. -- Pałac Wielkiego Księcia z 1572r.


Witraż na Dworcu kolejowym -- Katedra Notre-Dame -- Dworzec kolejowy
Dzielnica Grund -- Kamienny Most Adolfa z 1900r. -- Pałac Wielkiego Księcia -- Wiadukt kolejowy nad rzeką Petrusse

Z Luksemburgiem niektórym może także się kojarzyć Radio Luxembourg  – w latach 60.-80. XX wieku kultowa stacja radiowa, nadająca muzykę młodzieżową i lansująca modę muzyczną wśród nastolatków Europy Zachodniej i Centralnej, w tym Polski. Tylko czy dzisiaj, kiedy każdy nowy przebój jest na wyciągnięcie ręki, ktoś jeszcze o tym pamięta ?

6 komentarzy:

 1. Dinozaury takie jak ja pamiętają. Najpierw było na falach długich w paśmie 1212 metrów, a potem przenieśli się na fale średnie w pasmo 208 metrów. Było to radio do słuchania nocą ze względu na właściwości propagacyjne fal radiowych.

  Sukcesem radia było złamanie monopolu BBC na nadawanie programów w języku angielskim skierowanych do słuchaczy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wielu znanych brytyjskich prezenterów zaczynało karierę w tej stacji.

  Młodsze pokolenie zapewne kojarzy kanały telewizyjne stacji RTL (Radio Télévision Luxembourg), która jest następczynią Radia Luxembourg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele się zmieniło od tamtych czasów. Na szczęście na lepsze.

   Usuń
 2. Ja nie pamiętam nic takiego. Ostatnia pocztówka z tym mostkiem, bardzo klimatyczna i chyba najbardziej mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe pocztówki - pierwsza podoba mi się najbardziej. Ja umówiłam się na swap z osobą z Luxemburgu, kartkę wysłałam, ale niestety nie dostałam swojej... i już na nią nie czekam, bo minęło prawie pół roku :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest z tymi swapami, mnie też się to zdarzyło. I nie wiem kogo winić, postcrossera czy pocztę.

   Usuń