15 maja 2015

Zamek w Malborku

Położony na prawym brzegu rzeki Nogat zamek w Malborku był budowany etapowo na przestrzeni dwóch wieków - od XIII do XV przez zakon krzyżacki. Jest warowną, ceglaną budowlą, otoczoną fosą.
Był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, w późniejszych wiekach rezydencją królów Polski.
Wielokrotni niszczony i rekonstruowany, po II wojnie wpisany do rejestru zabytków, uznany za pomnik historii, a także umieszczony na liście światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obecnie jest siedzibą Muzeum Zamkowego.
Mam dwie pocztówki z Malborka, prawie identyczne. Przez to, że takie podobne nie mogłam się zdecydować, którą pokazać. Są więc obydwie :)

9 komentarzy:

 1. Świetne pocztówki :) Bardzo charakterystyczne dla Malborka- zamek Krzyżacki

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic tylko zamieszkać w zamku :) Malbork jest piękny, pocztówki niby podobne, jednak ta pierwsza bardziej mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna pocztówki! Wczoraj właśnie skończyłam z teściową układać puzzle na 3000 właśnie z zamkiem w Malborku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne karteczki! Hehe ja przez podobieństwo pocztówek często mam problem, którą dla siebie zostawić, a którą wysłać w świat :D. No a zameczek widuję jadąc pociągiem do domu :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie wygląda ten zamek w Malborku na Twoich pocztówkach. Na razie mogę go podziwiać tylko na pocztówce, która mam w swojej kolekcji (bardzo podobna do tej pierwszej).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też go niestety nie zwiedziłam. Trochę daleko. Dobrze, że są pocztówki :)

   Usuń
 6. Ja miałam okazję być w Malborku i bardzo mi się podobało. Zamek jest naprawdę imponujący, a każdy jego fragment może zachwycić. Nie zobaczyliśmy niestety całego zamku, bo część była chyba zamknięta, ale i tak jest to miejsce, do którego chętnie powrócę. Pocztówek z Malborka troszkę mam, ale jeszcze nie pokazywałam ich na blogu, jednak są podobne do Twoich :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo, że pocztówki są niemal identyczne, druga wg mnie jest ładniejsza :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Faktycznie, bardzo podobne pocztówki, dlatego nawet trudno wybrać, która jest ładniejsza!

  OdpowiedzUsuń