9 maja 2015

Auckland

Pierwsza pocztówka z Nowej Zelandii.
Może nie końca zgodna z oczekiwaniami, ale jest.

Auckland to największe miasto Nowej Zelandii, położone w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, między Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym. Zamieszkane jest przez ok. 0,5 mln osób chociaż w całym regionie administracyjnym mieszka prawie 1,5 mln ludności.
Zostało założone przez Brytyjczyków w XIX wieku, w miejscu istniejącej osady wielorybników i było wtedy stolicą brytyjskiej kolonii.
Dzisiaj stolicą Nowej Zelandii jest Wellington, trzecie co do wielkości miasto tego państwa. 
Auckland jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast Nowej Zelandii, położone nad morzem, u podnóża wygasłego wulkanu Eden (643 m n.p.m.). Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym Nowej Zelandii.

16 komentarzy:

 1. Też spodziewałabym się innej pocztówki z tego kraju, ale cieszyłabym się mimo wszystko nawet z takiej, bo nie jest zła :) Mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię pocztówki z takimi widokami - symbolami nowoczesności i wielkości. A pocztówka jest najbardziej typowa dla Auckland.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bym się cieszyła z takiej pocztówki, bo widok jest piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widok piękny! Chociaż w Nowej Zelandii chyba wszędzie jest pięknie, bo ja posiadam pocztówkę z Hamilton i tam z kolei króluje zieleń nad rzeką :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę o takim mieście :) Pocztówka wygląda bardzo ładnie i ten widok... marzenie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wrażenie, że Nowa Zelandia idzie swoim, bardzo rozwijającym się torem, z dala od reszty świata. Super pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie kartka się podoba i pewnie nie byłabym zawiedziona gdybym taką otrzymała :) gratuluję Nowej Zelandii :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna, klimatyczna pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowa Zelandia kojarzy mi się z zielenią i pewnie takiej kartki bym się stamtąd spodziewała. Ale ta też jest niczego sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla Ciebie niezgodna z oczekiwaniami, a dla mnie po prostu przepiękna. Biała ramka, nazwa kraju i miejscowości, łódki, cudowna panorama - kartka idealna. Choć domyślam się, że może oczekiwałaś jakiegoś naturalnego krajobrazu? Ja mam pocztówkę z Nowej Zelandii przedstawiającą właśnie naturalne dobra tego kraju, a nie miasto.

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzeczywiście, liczyłam na coś bardziej egzotycznego. Światowe metropolie są dość podobne do siebie. Ale to nie znaczy, że kartka nie sprawiła mi przyjemności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, że wielkie miasta na świecie, przynajmniej ich centra upodobniają się do siebie.
   Jak się trochę pojeździ to potem można mieć problem po czym odróżnić jedno miasto od drugiego, zwłąszcza tam gdzie biali przybysze z Europy zakładając miasta ignorowali tradycje i kulturę rdzennych mieszkanców.

   Usuń
 12. Krystyno, napisałam do Ciebie wiadomość przez formularz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpisałam już jakiś czas temu.

   Usuń
 13. A mi kartka bardzo się podoba!!

  OdpowiedzUsuń