27 maja 2015

Najmniejsze państwo

To właśnie Watykan - najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni. Państwo-miasto, enklawa na terytorium Włoch, w Rzymie.
Watykan jest siedzibą najwyższych władz
Kościoła katolickiego, miejscem gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu, pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej.

Bazylika św. Piotra - zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolicka bazylika znajdująca się na placu św. Piotra na Watykanie. Jedna z czterech bazylik większych Rzymu, drugi co do wielkości kościół na świecie.

Papież Franciszek


Watykan, jako jedyne państwo, w całości został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

7 komentarzy:

 1. Wspaniałe ujęcie z góry. Pocztówkę z papieżem również posiadam. :) Nie dalej jak dzisiaj wyczytałam w podręczniku od wosu, że Watykan to monarchia - niby rzecz oczywista, ale jakoś nigdy nie myślałam o tym państwie w tych kategoriach.
  W Watykanie byłam, ale pocztówki dla siebie ani tam nie kupiłam, ani nie wysłałam. Gapa ze mnie. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. I ja również mam papieża Franciszka :) i znaczek taki, niestety nie przybili mi datownika :(

  Ujęcie z lotu ptaka to też pocztówka czy może jakieś zdjęcie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są pocztówki. Nie zamieszczam zdjęć.

   Usuń
 3. Chciałabym kiedyś odwiedzić Watykan i Rzym. Piękny jest ten widok z lotu ptaka.

  OdpowiedzUsuń
 4. widok z lotu ptaka jest przepiękny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widok z lotu ptaka jest piękny, widziałam już na telefonie ten wpis i już wtedy kartka wpadła mi w oko :) Druga kartka też jest na swój sposób ciekawa, choć jednak ta typowo turystyczna wygrywa :) Nigdy nie byłam w tym miejscu, ale do Włoch mnie ciągnie, więc i Watykan chciałabym zobaczyć, bo to przecież byłoby kolejne odwiedzone państewko :)

  OdpowiedzUsuń