To miasto i gmina w województwie Wielkopolskim, niedaleko Poznania. Ta oryginalna nazwa, Goślina, wywodzi się od imienia Gostl /gościa – obcego przybysza, woja, rycerza)/, który obdarowany został włością goślińską za zasługi dla państwa.
Ziemia Goślińska to najdawniej zasiedlony obszar na terenie Wielkopolski. Znaleziska archeologiczne wskazują, że już 8 tys. lat p.n.e. istniały tutaj obozowiska i żyli ludzie.
Prawa miejskie Murowana Goślina uzyskała w XIV wieku.
Po lewej:- Długa Goślina - drewniany kościół z XVII wieku
- Murowana Goślina - plac Powst. Wielkopolskich
- Wojnowo - neorenesansowy pałac
Po prawej:
Murowana Goślina - nowy rynek
Zielonka - ogród leśny
Tomaszu, dziękuję :)
Piękna pocztówka! Zarówno miłośnicy zabytków jak i piękna natury znajdą, tu coś interesującego. Na Mazurach także jest miejscowość Wojnowo znane z osadnictwa staroobrzędowców.
OdpowiedzUsuńSuper kartka. Byłam ciągle przekonana, że nazwa wywodzi się od jakiejś rośliny, nigdy bym nie pomyślała, że Goślina wywodzi się od imienia.
OdpowiedzUsuńsuper kartka, udało mi się odwiedzić kiedyś to miejsce, piękneee :)
OdpowiedzUsuńWidzę, że Tomasz sprawił miłą niespodzianą kolekcjonerom, wysyłając kartkę z tak niewielkiej miejscowości. :)
OdpowiedzUsuńKojarzę to miejsce, bo to w końcu Wielkopolska, z której pochodzę. Do tego kiedyś grając w siatkówkę graliśmy przeciwko Murowanej Goślinie i dlatego kojarzę :)
OdpowiedzUsuń