30 maja 2015

Kołobrzeg

Kołobrzeg to miasto uzdrowiskowe ale także port morski, położone w woj. zachodniopomorskim.
Byłam tam kilkakrotnie.
Dzisiejsze pocztówki nie będą związane z walorami wypoczynkowymi tej nadmorskiej miejscowości ale pokażą charakterystyczne, zabytkowe budowle.


Bazylika Mariacka Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z ważniejszych zabytków miasta. Zbudowana w XIV/XV wieku pełniła różnorakie funkcje.  Początkowo była kolegiatą, natomiast już w XVI wieku świątynią protestancką. Zburzona w trakcie walk w 1945 roku. W 1957 roku, pomimo wcześniejszych planów ich rozebrania, ruiny katedry oddane zostały w ręce kościoła katolickiego. Umożliwiło to rozpoczęcie odbudowy. Świątynia została w całości przywrócona pod jurysdykcję kościoła w roku 1974. W wyniku decyzji papieża Jana Pawła II w 1986 roku podniesiona została do godności bazyliki mniejszej.


Pochodzący z początku XIX wieku ratusz w stylu neogotyckim. Postawiony na piwnicach z XV wieku, jest budowlą w kształcie litery C, przypomina zamek obronny. Jako jeden z nielicznych budynków ocalał z zawieruchy wojennej, mimo bombardowań śródmieścia miasta.
Dzisiaj to siedziba władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego i Galerii Sztuki Współczesnej.

9 komentarzy:

 1. Pięknie wygląda ten ratusz-zamek. Kołobrzeg kojarzy mi się z Festiwalem Piosenki Żołnierskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ratusz wygląda imponująco :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W Kołobrzegu byłam tylko raz, i to miasto kojarzy mi się bardziej z urlopem i latarnią morską:D
  Pocztówki bardzo ładne, a druga pocztówka trochę przypomina mi Stary Browar w Poznaniu:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie widokówki lubię i dlatego je zbieram.

  OdpowiedzUsuń
 5. Budynek ratusza jest piękny, początkowo myślałam, że znajduje się w nim dworzec. Jednak galeria sztuki to bardzo dobre przeznaczenie tego obiektu. W Kołobrzegu nigdy nie byłam, ale ta druga pocztówka zdecydowanie bardziej zachęca do odwiedzenia tego miasta :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba sezon wakacyjny się zbliża, bo na blogach pojawiają się kartki znad polskiego morza! :) Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale chciałabym pojechać nad morze :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładne pocztówki... Dzięki temu wpisowi na chwilę przeniosłam się do mojej zeszłorocznej podróży do Kołobrzegu :).

  OdpowiedzUsuń