14 marca 2015

Pocztówki dwie

Pocztówki dwie. Ale obiekt jeden i ten sam z tym, że sfotografowany w odstępie ok. 40 lat!
To latarnia morska w Rozewiu. Możemy zobaczyć jak latarnia i otoczenie zmieniły się w ciągu tego, długiego przecież, okresu czasu. Ale chyba w tym przypadku czas zadział na korzyść latarni.

 Prezentowana na pocztówkach latarnia została uruchomiona w 1822 roku. Ponieważ działa do dziś nazywana bywa 'czynną' latarnią albo 'starą' latarnią. W momencie powstania jej wysokość wynosiła 21,3 metra. Dwukrotnie modernizowana. W 1910 roku podwyższono ją o 5 m, a w 1978 roku o kolejne 8 m. Pierwsza pocztówka przedstawia latarnię przed drugą modernizacją, a więc jest sprzed 1978 roku!

Parametry latarni:
Wysokość wieży: 32,7 m
Wysokość światła: 83 m n.p.m.
Zasięg nominalny światła: 26 Mm (48,2 km)
Charakterystyka światła: Błyskowe, skrót międzynarodowy: FI
Światło: 0,1 s
Przerwa: 2,9 s
Okres: 3 s


Latarnia ta jest wpisana do rejestru zabytków i mieści się w niej muzeum latarnictwa.

W Rozewiu istnieje jeszcze jedna latarnia określana jako 'nieczynna' albo 'nowa'. Działała ona w latach 1875 - 1910 równocześnie ze 'starą' latarnią i miała za zadanie zapobiec pomyłkom nawigacyjnych, gdyż Rozewie było mylone z Helem co często kończyło się osadzeniem statku na mieliźnie.

10 komentarzy:

 1. Gdyby nie Twój opis, to nigdy nie domyśliłabym się, że to ta sama latarnia tylko na przestrzeni lat! Strasznie się zmieniła, faktycznie wyszło jej to na lepsze ;) Początkowo myślałam, że to jakiś obiekt na małym, usypanym wzgórzu i porośniętym roślinnością, a to po prostu latarnia. Muzeum Latarnictwa to chyba dobra funkcja dla takiego obiektu ;) W sumie to nigdy nie byłam we wnętrzu żadnej latarni morskiej, a szkoda bo chciałabym zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje i na czym polega dokładnie praca osoby, która się zajmuje jej uruchamianiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja posiadam w swojej kolekcji pocztówkę z jej aktualnym wyglądem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne pocztówki. Fajnie zobaczyć właśnie w ten sposób uwieczniony upływ czasu. To robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Latarnia schudła i urosła z wiekiem ;) Teraz wyglądą znacznie lepiej. Ale rzeczywiście, gdybys nie napisała, że to ta sama latarnia, nie wpadłabym na to. Byłam w środku około 5 lat temu, jedyną jej wadą jest to, że ma oszklony górny "taras widokowy".

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie zdjęcia, które mogę sobie porównać jak dane miejsce kiedyś i dziś.
  Miałam okazję być przy tej latarni, ale wewnątrz już nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne zestawienie tego samego obiektu na pocztówkach z tak dużego przedziału czasowego :)
  Sama latarnia morska jest bajeczna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałaś świetny pomysł, Krystyno, aby pokazać dwie latarnie w odstępie czasu. Faktycznie, teraz latarnia lepiej się prezentuje, nie jest już taka zarośnięta.
  Jako dziecko chyba byłam w pobliżu tej latarni, bo kojarzy mi się zdjęcie z nią, ale nie jestem pewna.
  Pocztówki z latarniami morskimi bardzo lubię. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widok latarni i jej otoczenia po 1978 bardziej mi się podoba i jest bardziej atrakcyjny turystycznie. Ciekawe informacje techniczne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przede wszystkim - wszystkiego dobrego z okazji imienin, które były 13., prawda? W ogóle powinnaś świętować każdego 13. w każdym miesiącu :)
  Bardzo ciekawe kartki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Co miesiąc to byłoby za często. Ale 2 x w roku to tak, 13.03 imieniny i 13.12. urodziny :)

   Usuń