16 marca 2015

Akropol

Dzisiaj Grecja, a jeśli Grecja to Akropol.
W starożytnej Grecji akropolem  nazywano osiedle, miasto lub jego część znajdującą się na wysokim wzgórzu, także cytadelę z pałacami i świątyniami /akropolis=górne miasto/. Pierwotnie akropole pełniły funkcje mieszkalne, w późniejszych wiekach ta funkcja zanikła i akropole służyły celom publicznym, reprezentacyjnym, obronnym, a także potrzebom kultu religijnego.
Najsłynniejszym akropolem jest Akropol ateński, ale w innych miastach greckich takie budowle również występują.  

Akropol ateński to wapienne wzgórze o wysokości względnej ok. 90 metrów, pierwotnie ufortyfikowane, w późniejszym okresie, po zbudowaniu świątyń miejsce kultu religijnego. 
Najważniejsza budowla to Partenon - świątynia zbudowana w V wieku p.n.e. na cześć bogini Ateny, patronki miasta. Inne budowle też są poświęcone bogom i bohaterom.
Od V wieku Partenon był sukcesywnie niszczony, usuwano niektóre rzeźby i przez jakiś czas pełnił funkcje kościoła katolickiego oraz meczetu. W XIX wieku większość pozostałych jeszcze rzeźb została wywieziona do Anglii  i sprzedana rządowi brytyjskiemu, który umieścił je w British Museum. Niektóre rzeźby trafiły do Luwru i do Kopenhagi. Dzisiaj te historyczne pamiątki stanowią 'kość niezgody' między Grecją, a tymi państwami.

8 komentarzy:

 1. Jakbym mogła to przeniosłabym się w czasie do starożytnej Grecji... Ale skoro nie można, to chociaż chciałabym tam pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę takich pięknych pocztówek z Grecji! Swego czasu notorycznie myliłam Akropol z Partenonem, zapominałam, co jest co.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe architektonicznie budowle. Grecja w starożytności centrum Europy, dzisiaj na peryferiach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne miejsce! Marzę, by kiedyś się tam wybrać! :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Grecja jest jednym z moich gorszych wspomnień jeśli chodzi o wymiany prywatne... Napisałam chyba do 15 różnych osób - żadna z nich nie odpisała i w mam tylko jedną kartkę z greckiej wyspy, którą otrzymałam kiedyś od kuzynki, ale dobre i to :) Twoja kartka multi mi się podoba, widać taką typową turystyczną Grecję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne kartki. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane odwiedzić ten piękny kraj :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne pocztówki :) Ja z Grecji jeszcze nie doczekałam się żadnej.

  OdpowiedzUsuń
 8. śliczne kartki, marzy mi się podróz do Grecji :)

  OdpowiedzUsuń