26 marca 2015

HMY Britannia

Her Majesty's Yacht Britannia – dawny jacht brytyjskiej monarchini, królowej Elżbiety II. Był osiemdziesiątym trzecim okrętem pełniącym podobną rolę od czasu restauracji króla Karola II w roku 1660 i jednocześnie drugim noszącym tę nazwę (pierwszym był żaglowy jacht regatowy zbudowany w 1893 roku dla Księcia Walii). Obecnie stoi, zacumowany na stałe w porcie w Edynburgu. Mimo, że był to w rzeczywistości niewielki, luksusowy statek pasażerski, zgodnie z tradycją przysługiwało mu określenie Royal Yacht i przynależność do Royal Navy jako okrętu (dwie 4-funtowe armatki wiwatowe i obecność w rejsie plutonu Royal Marines).


HMY Britannia został zbudowany w szkockiej stoczni  i zwodowany w obecności przyszłej królowej 16 kwietnia 1953 roku. Do służby wszedł rok później.
W okresie pełnienia przez nią obowiązków królewskiego jachtu Britannia gościła wielokrotnie królową, członków domu panującego, jak również rozmaitych dygnitarzy innych państw podczas 696 podróży zagranicznych i 272 wizyt w portach brytyjskich. W tym czasie Britannia przebyła łącznie 1 087 623 mil morskich (2 014 278 km).
Dzisiaj Britannia jest pięciogwiazdkową atrakcją turystyczną

Pocztówka otrzymana w ramach PU z W. Brytanii. Wędrowała 8 dni.

6 komentarzy:

 1. Piękna pocztówka. Czyli można ten jacht zobaczyć wewnątrz jako atrakcję turystyczną? Czy tylko z zewnątrz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co roku jacht zwiedza podobno ok. ćwierć miliona ludzi. I odbywają się tutaj również kameralne imprezy, niedostępne dla szerszej publiczności.

   Usuń
 2. Mimo, że pocztówka zupełnie nie w moim stylu, to jednak sam obiekt bardzo ciekawy. Ponad 2 000 000 przebytych kilometrów to przecież nie małe liczby :) Atrakcja ma pewnie wzięcie jak Dar Pomorza w Gdyni, bo chyba sporo osób lubi tego typu miejsca zarówno fotografować, jak i zwiedzać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałoby się popłynąć tym jachtem gdzieś na morza południowe...

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym zwiedziła ten jacht :)
  P.S. Dziękuję za kartkę wielkanocną :)

  OdpowiedzUsuń