7 marca 2015

Muzeum Egipskie

Zastanawiałam się, jakie pocztówki z Egiptu pokazać, czy często prezentowane piramidy, czy może coś innego. Wybrałam dwie pocztówki przedstawiające zbiory Kairskiego Muzeum.
Muzeum starożytności w Kairze powstało w 1835. Początkowo zabytki gromadzono w różnych miejscach, by ostateczne wybudować w 1900 roku nowy budynek, w którym muzeum mieści się do dnia dzisiejszego. Na niewielkiej powierzchni zgromadzono dotychczas ok. 120 tysięcy przedmiotów. Można tu podziwiać m.in. wyposażenia z grobowca faraona Tutanchamona, w tym jego złotą maskę, królewskie mumie, posągi faraonów, ich żon oraz bogów i bogiń egipskich.

 

Pocztówka po lewej stronie przedstawia właśnie złotą maskę Tutanchamona, faraona XVIII dynastii, panującego w latach 1333-1323 p.n.e. Maska Ta została znaleziona w jedynym niesplądrowanym grobowcu w Dolinie Królów. Jej precyzyjnie wykonanie oddaje rysy młodego króla. Na czole maski umieszczono symbol władzy królewskiej - głowę kobry i sępa -  mający zapewnić ochronę zmarłemu. Sztuczna broda z zagiętym końcem symbolizować miała związek faraona z Ozyrysem, bogiem śmierci i odrodzonego życia. Ta właśnie bródka odpadła niedawno podczas czyszczenia maski i przyklejono ją w bardzo nieładny sposób oszpecając maskę.
Na drugiej pocztówce - Królowa Nefertiti i kapłan Rakotep z żoną Nofret. Bardziej znaną postacią jest Nefertiti nazywana także Nefretete. To piękna żona faraona Echnatona z XVIII dynastii a zarazem  macocha Tutanchamona.

9 komentarzy:

 1. Pocztówka po lewej stronie bardziej przypadła mi do gustu. Szkoda, że nie do końca dba się o taki eksponaty, skoro bródkę przyklejono w niezbyt odpowiedni sposób :/
  Ja nie posiadam żadnej pocztówki z Egiptu, także bardzo chętnie oglądam i te z piramidami i te z morzem i te z hieroglifami czy ekspozycją z muzeum ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam kartki z Egiptu, ale jakbym miała kiedyś dostać, to wolałabym jednak mieć na zdjęciu piramidy czy Sfinksa niż zbiory muzeum.
  Z tych dwóch pocztówek bardziej podoba mi się pierwsza.

  OdpowiedzUsuń
 3. W British Museum jest dość sporo pamiątek ze Starożytnego Egiptu, więc nie trzeba wcale jechać do Egiptu. Tylko piramid nie można zobaczyć w Londynie :-(

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakbym była w Egipcie, to musiałabym pójść do tego muzeum. Uwielbiam takie starożytne eksponaty! No i chciałabym zobaczyć piramidy, albo chociaż otrzymać jakąś pocztówkę z tego kraju...

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że źle wybrałam i trzeba było pokazać piramidy. Ale się poprawię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne pocztówki :) Zawsze interesowała mnie historia i kultura starożytnych Egipcjan :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nefretete widziałam w berlińskim muzeum. Pilnowało ją kilku ochroniarzy!
  Gdybym była w Egipcie, na pewno poszłabym do tego muzeum. Ale gdybym miała wybrać między piramidami, a muzeum, hm... to chyba jednak piramidy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam to szczęści, że byłam tu i tu. Ale gdybym musiała wybierać to rzeczywiście piramidy.

   Usuń
 8. świetne, u mnie jedna z Egiptu jak na razie, ale ważne, że jest :)

  OdpowiedzUsuń