18 marca 2015

Muzeum Bardo

Miał być inny post, ale dzisiejszy tragiczny zamach w Tunezji, właśnie w Muzeum Bardo, skłonił mnie do odszukania pocztówki jaką posiadam z tamtego miejsca.


Muzeum znajduje się w Tunisie. Zostało założone w 1888 roku. Mieści się w dawnym pałacu tureckich bejów, obok parlamentu,  i jest jednym z lepszych muzeów archeologicznych na świecie. Sale w muzeum przedstawiają historie wykopalisk i eksponują zabytki według okresów chronologicznych. Najstarsze eksponaty pochodzą  z VII-III wieku p.n.e. A najsłynniejszymi są rzymskie i bizantyjskie mozaiki przeniesione z terenu całej Tunezji,  m.in. ze starożytnej Kartaginy. Pokrywają podłogi i ściany, a niektóre przetrwały w stanie nienaruszonym pomimo, że pochodzą z początku naszej ery. Jedna z najbardziej znanych przedstawia poetę Wergiliusza, siedzącego w todze ze zwojem „Eneidy” na kolanach. Towarzyszą mu muzy Klio i Melpomene /mozaika ta jest widoczna w lewym górnym roku pocztówki/. Oprócz mozaik obejrzeć można rzeźby, posągi z brązu i marmuru, manuskrypty, ryciny, broń i wiele innych ciekawych znalezisk.

Muzeum co roku odwiedza kilkaset tysięcy osób. To tragiczne, co spotkało turystów właśnie tam. Coraz trudniej znaleźć miejsce na wyjazd bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

4 komentarze:

 1. Oczywiście nic nie wiem o żadnym zamachu w Tunezji, bo tak to jest, kiedy nie ogląda się, ani nie czyta żadnych wiadomości... Chyba muszę zajrzeć i przeczytać co się stało.
  Mozaiki naprawdę ładne, nawet lubię muzea, w których można oglądać broń i stare księgi, ryciny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie tylko w tunezyjskim muzeum giną turyści. Będąc w Londynie w muzeum Tower of London widziałem tabliczkę informującą o śmierci przypadkowych turystów w wyniku zamachu bombowego.

  OdpowiedzUsuń
 3. moja mama dzisiaj chodziła i strasznie przeżywała ten zamach, moja ciotka wyjechała do faceta do Algierii i uważa, że tak blisko to nigdy nic nie wiadomo.. taka prawda.

  OdpowiedzUsuń
 4. teraz tak naprawdę nigdzie nie można być w pełni bezpiecznym, taki zamach równie dobrze mógł zdarzyć się w innym miejscu... właśnie przeczytałam dość kontrowersyjny post na temat tego, co działo się po zamachu: http://jasonhunt.pl/5-absurdow-po-zamachu-w-tunisie/
  gdybym była w Tunezji, z chęcią odwiedziłabym to muzeum.

  OdpowiedzUsuń