28 listopada 2014

Wenecja

Ostatnio dotarła do mnie całkiem niespodziewana pocztówka z Wenecji :) i przy tej okazji zrobiłam przegląd pocztówek, które już mam z tego miasta.
Wenecja leży w północnych Włoszech, nad Adriatykiem, na licznych bagnistych wyspach. Z tego względu jest to miasto kanałów – w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto - tramwaj wodny.Santa Maria della Salute - pochodząca z XVII wieku bazylika, zbudowana jako wotum dziękczynne, po zakończeniu epidemii dżumy, która pochłonęła 1/3 mieszkańców miasta.Zalany wodą plac Św. Marka, z widokiem na Pałac Dożów i Bazylikę Św. Marka. Obydwie budowle swe początki mają w IX wieku.

I to z czego Wenecja słynie czyli mosty i kanały.

 Po lewej - most Rialto nad kanałem Grande. To najstarszy most, jego kamienna konstrukcja pochodzi z XVI wieku. Został wzniesiony w miejscu mostu drewnianego, który uległ zawaleniu.

Po prawej - malowniczy kanał Canonica. Na jednym z jego mostków trzeba obowiązkowo zrobić sobie zdjęcie. 

13 komentarzy:

 1. Kocham Wenecje, a Twoje kartki pokazują chyba wszystko co jest typowe dla tego miasta :) Gondole, most, kanały. Następnym razem jak będę w Wenecji to przepłynę się gondolą i jeszcze wybiorę takiego gondolierą, który ma bluzkę w paski i kapelusik na głowie. To powinien być pracowniczy strój, obowiązkowy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej chwili licencjonowani godolierzy mają jednakową stawkę - 80 euro za półgodzinną przejażdżkę. Gondola mieści maksymalnie 5 osób, Więc nawet przy 4 osobach cena robi się akceptowalna.
   Gondolier też jest równocześnie przewodnikiem i potrafi sporo opowiedzieć o mijanych miejscach.
   Jakbyście planowali wypad do Wenecji to polecam poszukanie hotelu na Lido (ma połaczenie tramwajem wodnym z lotniskiem Marco Polo (VCE). Veneto jest tańsze, ale moim zdaniem nie ma charkteru bo jest zbyt industrialne.

   Usuń
  2. Zatrzymaliśmy się w tej 'przemysłowej' częsci Wenecji, do dzisiaj załujemy :( Ostatnio przeczytałam ciekawostkę, w Wenecji został wprowadzony zakaz ciągneicia toreb podróżnych na kółkach jeżeli robią one dużo hałasu. Przy takiej ilosci turystów jednak się nie dziwie.

   Usuń
 2. Malowniczy kanał Canonica - ojej magiczne miejsce :) Sporo masz tych kartek z Wenecji. Ja na razie tylko jedną, ale wszystko przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne pocztówki, uwielbiam Wenecję. Chciałabym tam kiedyś pojechać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne są te pocztówki, szczególnie pierwsza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele osób tak bardzo chce pojechać do Wenecji, a mnie jakoś nigdy tam nie ciągnęło - słyszałam opinie, że, delikatnie mówiąc, tam po prostu brzydko pachnie. Tymczasem kiedy zrezygnowałam z wycieczki do Toskanii, nagle zapragnęłam te wszystkie mostki zobaczyć na własne oczy... No cóż, jeszcze jest czas ;)
  Z pocztówek najbardziej podoba mi się ta z mostem Rialto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To stary stereotyp, który jeszcze pokutuje. Wenecjanie włożyli bardzo wiele wysiłku aby miasto wyglądało czysto. W tej chwili woda w kanałach jest tak czysta że w wielu miejscach widać dno.
   Faktem jest że stare budynki w historycznej części miasta mają specyficzny zapach z powodu wilgoci, ale nie na tyle aby to było uciążliwe.
   Najlepiej sprawdzić to samemu jak prędzej czy później nadarzy się taka okazja.

   Usuń
 6. Ciekawa kolekcja pocztówek z Wenecji.
  Jak mawiał T. Capote "Być w Wenecji, to jakby zjeść całe pudełko czekoladek z likierem naraz."

  OdpowiedzUsuń
 7. To magiczne miasto i trzeba go zobaczyć. Mówi się też: „Zobaczyć Wenecję i umrzeć”. Coś w tym jest, lepiej jednak zobaczyć Wenecję i żyć dalej, powracając wspomnieniami do tych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ klimatyczna ta Wenecja! Tyle razy już bywałem w północnych Włoszech, lecz Miasto na Wodzie nigdy nie było mi po drodze :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Great blog♥

  How about follow each other?
  I follow your blog. Waiting for you♥
  My Blog: http://juliemcqueen.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chciałabym odwiedzić Wenecję :)

  OdpowiedzUsuń