6 listopada 2014

Tadź Mahal

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Indii, a chyba i świata.
Tadź Mahal /Taj Mahal/ – indyjskie mauzoleum wzniesione przez cesarza Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony.

Obiekt bywa nazywany 'świątynią miłości'.


Budowla pochodzi z XVII wieku i znajduje się w Agrze.
Żona cesarza, Mumtaz Mahal zmarła młodo, przy porodzie czternastego dziecka.
Według legendy przed śmiercią zobowiązała męża do spełnienia trzech obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał po śmierci. 
Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju.Z czterech wież - minaretów
imam nawołuje wiernych do modlitwy. Uzupełnieniem budowli są ogrody i kanały wodne.


Świątynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 r. obiekt został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

7 komentarzy:

 1. Zawsze jak widze zdjęcia Taj Mahal to się zastanawiam gdzie są ludzie ;) Na pocztówkach turystów zazwyczaj nie ma, a tam musza byc stada ludzi przez cały rok ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja dostałam pocztówkę z ludźmi, ale nawet nie zwróciłam uwagi, że tam są :) Dopiero po Twoim komentarzu przyjrzałam się zdjęciu :)

   Usuń
 2. Marzę o takiej pocztówce! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taj Mahal jest przepiękny...nawet na pocztówce robi wrażenie...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowity budynek... :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna pocztówka :) To bardzo dobrze, że taki obiekt jest wpisany na Listę UNESCO. Ja nadal czekam na pocztówkę z Taj Mahal...

  OdpowiedzUsuń