22 listopada 2014

Dubaj

Pierwsze pocztówki ze ZEA.
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.
ZEA zostały powołane do życia z końcem 1971 roku, wcześniej kraj był pod protektoratem W.Brytanii. To jeden z najszybciej rozwijających się i najbogatszych krajów tego regionu, dzięki złożom ropy naftowej. Największym miastem jest Dubaj, stolicą emiratów jest jednak Abu Zabi.

Dubaj to miasto wydarte pustyni i morzu. Zapuszczając się w boczne uliczki szybko poczujemy piasek pod stopami, a wiele nowoczesnych budowli powstaje na sztucznie usypanych wysepkach.


Meczet Dżumeirah /Jumeirah/ - wybudowany w 1976 r.  
To jedyny meczet w Dubaju, do którego wstęp mają niemuzułmanie. Udostępnienie meczetu osobom innych wyznań jest częścią programu „Otwarte drzwi, otwarte serca”.
 


Burdż al-Arab /Burj Al Arab, Wieża Arabów/ – jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Zbudowany na sztucznej wyspie w odległości 280 m od brzegu, jego konstrukcja przypomina żagiel. Obok inny hotel - Jumeirah Beach Hotel, kształtem nawiązujący do morskich fal. Obydwa są położone nad ciepłymi wodami Zatoki Perskiej, otoczone pięknymi plażami.

5 komentarzy:

 1. Ostatnio umówiłam się na wymianę z kobietą z ZEA i otrzymałam pierwszą kartkę z tego kraju, właśnie z tym słynnym hotelem.
  Na pewno weszłabym do tego meczetu, ciekawość nie pozwoliłaby mi go ominąć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak szybko sie ten świat zmienia. Widok meczetu wydał mi się mocno znajomy.
  Zatrzymałem się w hotelu Dubai Marine Beach Resort, który jest prawie na przeciwko tego meczetu. Hotel jak na Dubaj jest raczej mały ale ma własną piękną plażę.
  W 2002 roku Jumeirah to była peryferyjna dzielnica Dubaju, a świeżo zbudowany meczet funkcjonował jako Imam Ali Mosque - nawet nie wiedziałem że teraz nazywany jest po prostu Jumeirah Mosque. Faktycznie jest możliwe zwiedzenie jego wnętrza, ale trzeba być odpowiednio ubranym.
  Od tego roku łatwiej jest się wybrać do ZEA bo obywatele polscy nie potrzebują uprzedniego uzyskania wizy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam dość krótko i nie miałam okazji zajrzeć do tego meczetu. Może jeszcze kiedyś będzie okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kocham Dubaj za te wysokie, przepiękne budynki o cudownych kształtach :) I w sumie dlatego chciałabym kiedyś tam pojechać.. ostatnio otrzymałam swoją pierwszą kartkę z tego kraju ale nie przedstawia ona budynków, a pustynię. Ale i tak ją lubię :)
  Bardzo lubię drugą pocztówkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. z chęcią bym się tam wybrała, świetnie tam jest :)

  OdpowiedzUsuń