13 listopada 2014

Kraków

Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Tak sobie pomyślałam, że pokazuję pocztówki z różnych zakątków świata, a przecież miejsce w którym mieszkam też jest warte przedstawienia. Kraków to piękne miasto o wielowiekowej tradycji, ze wspaniałymi zabytkami. No i dawna stolica Polski. Stare Miasto Krakowa  rozciąga się u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu.  Tutaj znajduje się największy w Europie rynek, liczne zabytkowe kamienice oraz bogato wyposażone pałace i kościoły. O świetnej przeszłości Krakowa świadczą fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich, położona na południu miasta średniowieczna dzielnica Kazimierz, z zabytkowymi synagogami, Uniwersytet Jagielloński oraz katedra gotycka, w której pochowani są królowie Polski. 
Historyczne centrum Krakowa wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzisiaj pocztówki przedstawiające w różnym ujęciu Kościół Mariacki, jeden z najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski, od 1962 r. posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Pierwszy murowany kościół powstał w tym miejscu w XIII wieku, ale przez kolejne stulecia, był rozbudowywany, przebudowywany i dekorowany. 
W kościele znajduje się Ołtarz Wielki - dzieło Wita Stwosza. Ale w dekorowaniu kościoła mają też udział inni znani artyści jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer.
Fasada kościoła ujęta jest w dwie wieże, o wysokości 82 i 69 metrów. Z  wyższej, co godzinę rozlega się hejnał grany na cztery świata strony.

 
PS. Jeżeli komuś podobają się te pocztówki i chciałby się wymienić, to proszę śmiało pisać.

9 komentarzy:

 1. Kraków- piękne miasto. Oby było mi dane, jeszcze nie raz go odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę, że mieszkasz w tak pięknym mieście:)
  Byłem tutaj na wycieczce szkolnej i wrażenia niesamowite:p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma swoje uroki ale i swoje wady. Jak to w dużym mieście.

   Usuń
 3. Chyba powinnaś jeszcze kiedyś wstawić pocztówki z Krakowa, bo to piękne miasto i wspaniale prezentuje się na zdjęciach. Ja już zaplanowałam, że gdy tylko zrobi się ciepło, wybieram się na dłuższą wycieczkę do Krakowa, bo w tym mieście byłam jako dziecko... Teraz jeszcze dodatkowo zachęciłaś mnie wspomnieniem o synagogach!
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno wpisy o Krakowie jeszcze będą.

   Usuń
 4. Kraków ma chyba jedne z ładniejszych pocztówek z Polski (jeszcze Gdańsk), zawsze tkwi w nich jakaś magia i spokój ;) Ostatnio będąc na wycieczce w Twoim mieście zakupiłam kilka pocztówek do swojej polskiej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kraków z pierwszej pocztówki wygląda niesamowicie bajkowo :)

  OdpowiedzUsuń
 6. So lovely postcards! Especially the first two! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. ta pierwsza jest bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń