1 września 2015

Warszawa

Do tej chwili nie pokazałam jeszcze żadnej pocztówki z naszej stolicy, Warszawy. 
Pewnie dlatego, że jestem z Krakowa :). Ale bynajmniej, my tu w Krakowie nie zazdrościmy Warszawie tej stołeczności, i tak prędko Krakowowi nie dorówna. W końcu Kraków był stolicą Polski w sumie przez  ponad 700 lat, a Warszawę, mimo że król Zygmunt III Waza przeprowadził się tam w 1596 roku,  stolicą Polski ogłoszono dopiero w 1918 roku, natomiast formalny zapis o jej stołeczności pojawił się w 1952 roku, w Konstytucji PRL. 
A i dzisiaj niektórzy warszawiacy ciągną na Wawel. I szkoda, że Wawel nie pozostał li tylko królewski.

Ale miało być o Warszawie. Aby nadrobić zaległości pokazuję od razu dwie pocztówki, chociaż dotyczące tego samego miejsca.

Zamek Królewski w Warszawie to dawna rezydencja królewska, także siedziba najwyższych władz państwa - sejmu oraz licznych urzędów koronnych. Usytuowany jest w miejscu dawnego grodu książęcego z XIII-XIV wieku.
Na przełomie XVI i XVII wieku nastąpiła gruntowna przebudowa Zamku przeznaczonego przez Zygmunta III Wazę na główną siedzibę królewską.
W okresie rozbiorów Zamek uległ znacznej dewastacji, a zbiory rozproszeniu. Od 1915, a głównie po odzyskaniu niepodległości, prowadzono zabiegi restauracyjne, odzyskano część zbiorów. Od 1926 roku Zamek był siedzibą prezydenta. 
Podczas II wojny światowej został całkowicie zniszczony. Odbudowano go z funduszów społecznych.
Obecnie mieści muzeum wnętrz z bogatymi zbiorami malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Odbywają się tu także oficjalne uroczystości państwowe.
Zamek Królewski, wraz ze Starym Miastem, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

12 komentarzy:

 1. Przede wszystkim Kraków ma swój wspaniały, specyficzny klimat, którego Warszawie niestety brakuje :) a może i stety ;)
  Ja tam kocham Warszawę i Kraków ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładne pocztówki :). Byłam w Warszawie w tym roku, nawet mile mnie zaskoczyła, jednak większość mieszkańców denerwuje mnie tym "co to nie oni". Poza tym, Kraków ma swój klimat, który pokochałam kiedyś na wycieczce szkolnej i jeśli myślę o jakimś romantycznym wyjeździe z chłopakiem to do głowy wpadają mi wizje wieczornego Krakowa :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie napisałaś: "I szkoda, że Wawel nie pozostał li tylko królewski"
  Warszawa to Warszawa - bez szału.... Zdecydowanie bardziej wolę Kraków, czy Wrocław, a nawet moje Trójmiasto!
  Widokówki ładne.  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna planuje odwiedzić Warszawę, ostatni raz byłam jakieś 2 lata temu, niestety pogoda nie dopisala...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również zaliczam się do tych osób, które uważają, że Kraków posiada lepszy klimat niż Warszawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Warszawy nigdy nie lubiłam, jest tam dla mnie za tłoczno, zbyt szybko to życie tam biegnie jak dla mnie, aczkolwiek mieszkają tam dwie bliskie mi osoby więc chcąc nie chcąc czasem tam bywam. i są miejsca, które w Warszawie da się jednak lubić. okolice Zamku są takim miejscem, ale tylko w godzinach bardzobardzobardzo wczesnych, czyli około 5-6 rano. z kolei w Krakowie przez długie lata byłam mocno zakochana i nie wyobrażałam sobie, że po zakończeniu liceum mogłabym mieszkać gdzie indziej, ale zamiast tego wylądowałam w Lublinie, Zakopanem, Katowicach a teraz Trójmieście. i jakoś jednak, o dziwo, żyję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przepadam za Warszawą i zdecydowanie wolę Kraków :) Byłam tam też więcej razy niż w obecnej stolicy. Ale pocztówek z obu miast mam naprawdę sporo :p szczególnie Kraków, który chyba wygrywa jeśli idzie o pocztówki z jednego miasta w mojej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W Krakowie byłam kilka razy i jestem zakochana w tym mieście, natomiast Warszawę odwiedziłam tylko jeden raz. Mimo zimna i deszczu zwiedziłam Stare Miasto, ale jednak Kraków bardziej mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ooo... nie wiedziałam, że też jesteś z Krakowa :) Byłam kilka razy w Warszawie, ale moim zdaniem nie ma nawet czego porównywać :) Poza tym ostatnio ciągle jesteśmy (Kraków) w jakiś TOP 10 najpiękniejszych miast świata czy najbardziej przyjaznych miast na świecie :) Bardzo mnie to ucieszyło, że w końcu ludzie docenili nasze piękne miasto i umieścili je w takich rankingach w USA :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jako że ja z prowincji, do warszawy uwielbiam jeździć. I pocztówki z Warszawy zawsze sprawiają mi radość czy z zamkiem, czy "pekinem" lub innym zabytkiem. A ostatnio polubiłem te z przedwojennej Warszawy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie Warszawa przez długi czas nie zachwycała. Ale z czasem to się zmieniło i chciałabym tam wrócić. Z kolei w Krakowie byłam dawno i niewiele pamiętam. Jak odwiedzę Kraków ponownie, to porównam sobie oba miasta. :D Pewnie w żadnym bym się nie odnalazła ze względu na wielkość...

  OdpowiedzUsuń