28 września 2015

Polskie UNESCO

Kiedyś obiecałam, że pokażę pocztówkę z polskimi obiektami znajdującymi się na liście UNESCO. Pewnie wiele osób ją widziało lub posiada ją nawet w swoich zbiorach. Można ją było kupić, o ile dobrze pamiętam, w Postcrossing-Store, ale już dość dawno tam jej nie widziałam.


Pocztówka przedstawia trzynaście polskich obiektów na liście UNESCO, chociaż obecnie jest ich czternaście. Uwzględniając jednak, że niektóre obejmują praktycznie całe historyczne obszary z wieloma zabytkami, to jest ich znacznie, znacznie więcej.


Kolejno, jak na zdjęciach:

Malbork - XIII-wieczny, warowny klasztor Zakonu Krzyżackiego, znacznie rozbudowany w XIV wieku, kiedy przeniesiono tu siedzibę Wielkiego Mistrza.
O zamku w Malborku pisałam i pocztówki pokazywałam TU.

Toruński zespół staromiejski
Toruń - średniowieczny zespół miejski Torunia z licznymi okazałymi, XIV i XV-wiecznymi budowlami publicznymi i prywatnymi, wznoszącymi się na Starym i na Nowym Mieście. 
Jedną z pocztówek z Torunia można zobaczyć TU, dzisiaj dołączam jeszcze Toruń nocą.          

Kraków-Rynek i Kościół Mariacki

Kraków - i jego Stare Miasto.  Miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa  jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem. 

Pocztówek z Krakowa pokazałam już kilka. Dzisiaj jeszcze jedna, w nietypowej kolorystyce.Warszawa-Plac Zamkowy
Warszawa - Stare Miasto. Przykład niemal całkowitej odbudowy zabytków pochodzących z nieprzerwanego ciągu historycznego, od XIII do XX wieku, zniszczonych podczas wojny.
Pocztówki można obejrzeć  TU.


Park Mużakowski - Pochodzący z XIX wieku park krajobrazowy rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej, wzdłuż której przebiega granica polsko-niemiecka.
Pocztówkę można obejrzeć TUTAJ.

Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce - Również jeden z pierwszych 12 obiektów wpisanych na listę UNESCO.Aktualnie wpis rozszerzono o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce, zmieniając nazwę wpisu na Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni. Początki obu kopalni sięgają XIII wieku.
Więcej pocztówek z Wieliczki TU.
Pocztówki z Bochni niestety nie posiadam.


Auschwitz-Birkenau - Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady /1940-1945/. To jedyny taki obiekt na świecie wpisany na listę UNESCO. Pisałam o nim TUTAJ.


Kalwaria Zebrzyd.-Bazylika i Klasztor oo. Bernardynów
Kalwaria Zebrzydowska
Pocztówek z Kalwarii Zebrzydowskiej jeszcze nie pokazywałam a mam ich kilka. Dzisiaj pierwsza z nich. Kalwaria Zebrzydowska jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do pochodzącego z początku XVII wieku Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego oo. Bernardynów.
Obiekt wpisany na listę UNESCO obejmuje zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy.

Zamość-Ratusz i kamienice ormiańskie
Zamość  - Stare Miasto. Miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, na szlaku handlowym łączącym Europę Zachodnią i Północną z Morzem Czarnym. Do dziś  został zachowany pierwotny plan, fortyfikacje oraz liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. 
Pocztówkę z Zamościa właśnie dostałam więc od razu ją zamieszczam.

Wrocław - Hala Ludowa/Hala Stulecia
Hala Widowiskowo-sportowa wzniesiona  w latach 1911-1913  na terenach Wystawy Stulecia /w setną rocznicę bitwy pod Lipskiem /jako budowla wielofunkcyjna służąca rekreacji. Po II wojnie światowej używano także nazwy Hala Ludowa, jednak ostatecznie na listę UNESCO została wpisana pod swoją pierwotną nazwą jako Hala Stulecia.
Pocztówkę z Halą  można obejrzeć TUTAJ

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
Te największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej, zostały wzniesione na Śląsku w połowie XVII w., w następstwie Pokoju Westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią i regulującego kwestie religijne w Rzeszy. Na jego mocy cesarz musiał wyrazić zgodę na wzniesienie kościołów ewangelickich m.in. w Jaworze i Świdnicy.
Nie mam oddzielnej pocztówki z tych miejsc.

Binarowa
Drewniane kościoły południowej Małopolski - Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa.
To grupa cennych historycznie i ciekawych architektonicznie drewnianych kościołów najczęściej konstrukcji zrębowej, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku /za najstarszy uważa się kościół w Haczowie/. Zachowały się w dobrym stanie do czasów współczesnych i stanowią drugie najstarsze tego rodzaju skupisko drewnianych świątyń w Europie.
Nie mam pocztówek ze wszystkich tych miejsc. Kościół w Haczowie prezentowałam TU, dziś dorzucam kartę pocztową z Binarowej.

Dębno Podhalańskie - drewniany kościół pochodzący z XV wieku.
Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranicą /otrzymał jako jedyny drewniany kościół nominację w konkursie siedmiu cudów Polski/, wyróżnia się sylwetką /praktycznie niezmienioną od czasów budowy/ – wkomponowaną w krajobraz i wyjątkowo cennym  wyposażeniem, a także unikatową polichromią pochodząca z około 1500 roku, najstarszą, w całości zachowaną w Europie, wykonaną na drewnie.

Nie mam oddzielnej pocztówki z tego miejsca. Niedawno jadąc do Zakopanego zatrzymałam się przy tym kościółku, ale niestety był zamknięty. Tylko przez okratowana bramę widziałam stolik z leżącymi na mim pocztówkami. 


Puszcza Białowieska
To rozległy obszar pierwotnego lasu położonego na terytorium Polski i Białorusi, w którym występują zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Obszar wpisany rozciąga się na powierzchni liczącej ponad 140 tys. ha. Jest to miejsce unikalne z punktu widzenia zachowania różnorodności biologicznej. Występuje tu najliczniejsza populacja żubra europejskiego, gatunku, który symbolizuje Puszczę Białowieską.
Pocztówki z Białowieży można obejrzeć TUTAJ.

Jest jeszcze jeden obszar znajdujący się na na liście UNESCO, którego na pocztówce nie uwzględniono. To drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Łącznie 16 budowli, po 8 po każdej stronie. W Polsce są to cerkwie  w Radrużu, w Chotyńcu, w Smolniku,  w Turzańsku,  w Powroźniku,  w Owczarach i cerkiew w Brunarach Wyżnych. 
Mam kilka pocztówek z cerkwiami, ale żadnej z wymienionych miejsc.

Trochę ten post 'wyszedł' długi. Ale jakiś czas mnie nie będzie, mam nadzieję wrócić z ciekawymi pocztówkami.


6 komentarzy:

 1. Powodzenia w realizacji podróżniczych planów i aby wszędzie gdzie się znajdziesz, będziesz mogła kupić pocztówki!
  <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie można tej pierwszej kartki kupić gdzieś w tych miastach, bo myślę, że miała by "branie" :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna ta kartka z obiektami UNESCO. Gdzieś kiedyś ją widziałam i później nie pamiętałam gdzie. Ty mi przypomniałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta pierwsza pocztówka z polskimi obiektami UNESCO z tego co pamiętam była wydana parę lat temu. Jak zaczynałam zabawę z postcrossingiem to ona już była dostępna. Wtedy też była aktualna. Teraz mogliby np. zamiast mapy Polski wstawić którąś z drewnianych cerkwi Karpat i nadal kartka byłaby aktualna ;)

  Z nowych cerkwi dodanych do UNESCO byłam w Radrużu i Chotyńcu. Było to parę lat temu i pocztówek tam żadnych nie widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne pocztówki! Bardzo lubię kartki przedstawiające obiekty UNESCO. Lubię także zwiedzać te miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pocztówka skupia wszystko w jednym i dlatego mnie się podoba. Fajnie, gdy ktoś lubi pocztówki z obiektami UNESCO i można mu taką wysłać, bo pewnie by się ucieszył gdyby ją otrzymał :) Lubię także zwiedzać takie miejsca, bo zazwyczaj naprawdę zasługują na to, aby znaleźć się wśród tych wszystkich wyróżnionych miejsc :)

  OdpowiedzUsuń