8 września 2015

Konzentrationslager Auschwitz

Nie są to pocztówki, które przyjemnie się ogląda, ale są miejsca o których trzeba pamiętać zawsze.
Konzentrationslager Auschwitz - zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu.
W skład kompleksu KL Auschwitz weszły, w miarę jego rozbudowy: Auschwitz I /Oświęcim/, Auschwitz II – Birkenau /Brzezinka/, Auschwitz III Monowitz /Monowice/.
Zginęło tu około 1,5 mln ludzi /różne źródła podają większą lub mniejszą liczbę/ różnych narodowości, głównie Żydów, Polaków, Romów.

  

 
Na terenie obozu obecnie znajduje się muzeum. Miałam okazję go zwiedzić, ale drugi raz bym tego nie zrobiła. To bardzo traumatyczne przeżycie

To jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady /1940-1945/.

11 komentarzy:

 1. Może niektórych to zdziwi, ale nigdy nie rozumiałam robienia pocztówek z takich miejsc... Oczywiście dla kolekcjonerów, czy jako pamiątka z miejsca zwiadzania, moze to i dobry pomysł, ale patrząc pod kątem wysyłania pozdrowień z wakacji/wyjazdu nie jestem w stanie tego pojąć... Sama nigdy bym nie chciała dostać pocztówki przedstawiającej obóz koncentracyjny...
  Byłam tam dwa razy. I choć uważam, ze każdy powinien zwiedzić to miejsce, to jednak uważam, że byłam tam o dwa razy za dużo. Naprawdę, ciężko mi się było pozbierać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wydaje mi sie aby ktoś wysłał taka pocztowkę do rodziny czy też znajomych 'z wakacji'. Myślę,ze wysyła się ją tylko kolekcjonerom kartek z miejscami UNESCO ewentualnie ludziom, którzy interesują się historia i druga wojną swiatowa czy też innymi tematami dotyczącymi holokaustu.

   Usuń
 2. widzę, że UNESCOwo ostatnio u Ciebie.
  nigdy nie byłam w Auschwitz, ale chciałabym kiedyś się tam wybrać. choć "chciałabym" nie jest tutaj najlepszym określeniem, raczej uważam, że powinnam choć raz zobaczyć to miejsce. ku przestrodze. ku pamięci. ku uczczenia pamięci mojej rodziny, gdzie zginęło rodzeństwo mojego dziadzia. do tej pory byłam w Majdanku i Sztutowie, już te małe obozy zrobiły na mnie piorunujące wrażenie, dlatego wciąż odkładam wizytę w Oświęcimiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Również nie byłam w Auschwitz,ale chciała bym zobaczyć to miejsce.. chociaż raz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam raz, ale niestety wówczas nie czułam się najlepiej i nie za wiele pamiętam, dlatego uważam, że raz jeszcze bym się tam wybrała. Nie mam żadnych pocztówek z tego miejsca, jednak ze względu na to, że jest to obiekt na Liście UNESCO, to mimo wszystko pocztówki z tego miejsca są cenione i wielu kolekcjonerów chce je mieć. Myślę, że dobrze, że są one jednak przedstawione w spokojnej wersji, bez żadnych zbędnych, krzykliwych ozdób, zbędnych napisów), itd.... taka sceneria zmuszająca do refleksji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pocztówki Jana Walczewskiego. Są rzeczywiście stonowane i pasują do tego miejsca.

   Usuń
 5. Byłam w Oświęcimiu ładnych parę lat temu i myślę, że ten jeden raz wystarczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam tam, ale drugi raz nie chciałabym tego wszystkiego widzieć. Zarówno mi jak i innym (czytając powyższe komentarze) było ciężko i chyba mamy podobne zdanie. Nie chciałabym też dostać takiej kartki... a kilka razy nawet widziałam, że na postcrossingu osoby z Polski wysyłają takie kartki do Niemiec :o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś zaoferowałam te pocztówki na FB. Było bardo duże zainteresowanie , również z Niemiec. Proszono mnie też aby napisać coś o tym miejscu. Ja myślę, że to dobrze. My znamy historię a nie wszyscy mają świadomość jak było. Jeżeli ktoś chce coś wiedzieć o tym miejscu to dobrze, i jeżeli chce pocztówkę to wysyłam.

   Usuń
 7. W Auschwitz byłam tylko raz w gimnazjum, bo dla wszystkich był to obowiązek. Co z perspektywy czasu uważam za największą głupotę. Jasne, każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce, ale nie na wycieczce szkolnej, mając 13 lat, kiedy jedyną motywacją jest to, żeby opuścić lekcje. Taki wyjazd powinien być organizowany np. w liceum. Z pewnością odwiedzę to miejsce jeszcze raz, na spokojnie,teraz, kiedy już jestem dojrzała, bez masy dzieciaków wokół mnie. O tych wydarzeniach trzeba pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś zastanawiałam się, czy pocztówki z takich miejsc, czy też robienie zdjęć podczas zwiedzania jest w porządku, czy nie jest przypadkiem w jakiś sposób nieetyczne. Sama mam kartki z Bełżca i Majdanka, byłam w tych miejscach, Szokujące. Według mnie każdy Polak i właściwie nie tylko Polak powinien zobaczyć te miejsca. A w szczególności zapewne Oświęcim, w którym ja jeszcze nie byłam.

  OdpowiedzUsuń