14 września 2015

Pałac w Kozłówce

Piękny zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka leżącej w północnej części województwa lubelskiego.


Kozłówka to wybudowana w  XVIII wieku arystokratyczna rezydencja, pierwotnie należąca do rodu Bielińskich,  o układzie kompozycyjnym reprezentującym barokowy typ 'entre cour et jardin - między dziedzińcem a ogrodem'. 
Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy należała do jednego z najbardziej wpływowych rodów magnackich Rzeczypospolitej – Zamoyskich, została poddana znacznej rozbudowie, stając się wyjątkowo okazałym pałacem,  dostosowanym do wymogów współczesnego życia, bez uszczerbku dla  historycznej atrakcyjności. 
Kozłówka najlepiej ze wszystkich rezydencji magnackich w Polsce przetrwała dziejowe kataklizmy, zachowując swoje wyposażenie i zbiory. Dzisiaj znajduje się tutaj Muzeum Zamoyskich.
Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce został uznany za pomnik historii w 2007 roku.

Pocztówki od Kazika, dziękuję :)

9 komentarzy:

 1. Marzę, żeby kiedyś zamieszkać w takim polskim dworku z kolumienkami. Jakoś tak wyglądem mi się skojarzył :) Pałac to może za wysokie progi, ale dworek czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzenia czasem się spełniają :) Trzeba im tylko trochę pomóc.

   Usuń
 2. Mam taką sama pocztówkę z Kozłówki, jak ta pierwsza. Byłam tam na majówkę w tym roku. Miejsce warte zobaczenia. Potomkowie ostatniego właściciel pałacu aktualnie mieszkają w USA i mają dwa apartamenty przygotowane w posiadłości i mogą tam spędzać dwa lub trzy miesiące w roku. (dokładnie nie pamiętam ile). Ostatnio w Kozłówce byli chyba dwa lata temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawa informacja, dziękuję :)

   Usuń
 3. Ale wspaniałe miejsce. Uwielbiam takie pałace, dworki czy tam rezydencje, które mają wspaniały ogród. Nie dość, że kojarzy mi się to z "Tajemniczym ogrodem" to jeszcze dworki z "Panem Tadeuszem" i aż chciałoby się w takim malowniczym miejscu zamieszkać kiedyś, bo mimo że pocztówek z nimi w sumie nie zbieram, to i tak pewna słabość do takich obiektów pozostaje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakiś czas temu u siebie też chwaliłam się tym pałacem :p Niestety na żywo nie miałam okazji go zobaczyć :/

  OdpowiedzUsuń
 5. typowo polska zabudowa szlachecka, która - według mnie - jest jedną z najpiękniejszych z tamtego okresu. nigdy w Kozłówce nie byłam chociaż ponad 3 lata mieszkałam w Lublinie, zawsze coś w ostatniej chwili wypadało i finalnie tam nie docierałam :(

  OdpowiedzUsuń
 6. piękny pałac, ale jeszcze ładniejsze jest jego otoczenie! :)

  OdpowiedzUsuń