6 października 2015

Route 66

Route 66  zwana też Mother Road to otwarta w 1926 roku trasa drogowa w USA o długości 2448 mil /3939 km/ łącząca Chicago z Los Angeles, a od 1936 przedłużona do Santa Monica. Przebiegała przez stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię, by zakończyć swój bieg w Los Angeles.


Swoją największą świetność przeżywała w okresie wielkiego kryzysu lat 30. ubiegłego stulecia. Była wtedy główną magistralą wiodącą fale migrantów ku zachodowi, głównie do Kalifornii.
Route 66 została oficjalnie skreślona z listy autostrad krajowych w 1985 roku, kiedy została zastąpiona przez autostradę Interstate 40. Uznano wtedy, że istniejące jeszcze jej odcinki nie odpowiadają wymogom nowoczesnych dróg międzystanowych.
W 2005 roku odcinki te zostały uznane za narodową drogę krajobrazową o nazwie Historic Route 66. Łączna długość drogi na tych odcinkach wynosi 2269,2 km i stanowi popularną atrakcję turystyczną.

A takie znaki drogowe stoją przy tej drodze. Ten pochodzi z miejscowości Flagstaff w Arizonie i miałam okazję sfotografować go osobiście :)

11 komentarzy:

 1. Świetna pocztówka, na pewna bardzo cenna w kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O gratuluję pobytu w USA :) Ta droga musi być bardzo zakorzeniona w świadomości Amerykanów, jest motywem dla tylu filmów, piosenek, książek itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta droga jedynie kojarzy mi się z filmem Disney'a " Auta" ! Akurat w momencie, w którym opowiadają o tej drodze leci najpiękniejsza piosenka w całym filmie. Kartka jest śliczna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazdroszczę wizyty w USA :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. oooo tak! :) Od dawna chcę mieć kartkęz "route 66" u siebie, ale jakoś jeszcze się nie trafił okazja żebym ją dostała, także zazdroszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mapka jest jak dla mnie idealna i tym bardziej się dziwię, że jeszcze nigdzie jej nie widziałam. Taką kartkę to bym z chęcią przygarnęła, bo i droga znana i sama pocztówka prezentuje się świetnie. Fajnie, że miałaś okazję być w Stanach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowita pocztówka!! Cholernie Ci jej zazdroszczę!!
  tym bardziej że ta droga jest na mojej liście ;-) więc jak będę w USA to droga Route 66 będzie moim nr jeden w Kalifornii ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tylko pozazdrościć ujrzenia na własne oczy amerykańskich dróg. Śliczna kartka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. kiedyś marzyło mi się przejechać tę drogę autostopem, teraz to marzenie trochę spadło w rankingu, ale podejrzewam, że gdybym miała okazję to z pewnością bym skorzystała z takiej możliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałbym otrzymać taką kartkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa pocztówka, lubię takie, z którym mogę się czegoś dowiedzieć ;)

  OdpowiedzUsuń