19 października 2015

Kościoły Pokoju

Całkiem niedawno, w poście o polskich obiektach UNESCO pisałam, że nie mam oddzielnych pocztówek z  Jawora i Świdnicy, miejsc gdzie znajdują się Kościoły Pokoju.
No i proszę, już są. A to dzięki nieocenionej Krysi B. Serdecznie dziękuję :)

Jawor
Świdnica
Kościoły te są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie.
Powstały w II poł. XVII wieku, w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią /1618-1648/, gdy naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na obszarach bezpośrednio podległych jego władzy.
Wybudowano trzy takie kościoły: w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy. Wszystkie zostały ukończone, a do naszych czasów dotrwały dwa – kościół w Głogowie spłonął w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna.

11 komentarzy:

 1. Patrząc z daleka na te kartki nie przypominają one kościołów (według mnie :D) Tak czy inaczej kartki są bardzo ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę drugą pocztówkę, a pierwszej nigdy nie widziałam. Miałam okazję być w Kościele Pokoju właśnie w Świdnicy i do tej pory jestem w nim ogromnie zakochana! To jest tak piękne i magiczne miejsce, że nie da się tego wyrazić słowami. Jak nie przepadam za zwiedzaniem kościołów, tak ten zauroczył mnie już na zewnątrz, a potem w środku to chyba bym mogła siedzieć i siedzieć. No i śmiałam się nawet, że to jeden z tych kościołów, w których mogłabym wziąć ślub, gdyby było to możliwe :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem tego samego zdania co Retri ;-) Gdybym miała okazję być w Świdnicy czy Jaworze to chętnie zobaczyła bym te obiekty ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. czytałam trochę o tych kościołąch i uważam, że wiąże się z nimi niesamowita historia, w dodatku są po prostu przepiękne. nigdy nie widziałam ich na żywo, ale chciałabym je kiedyś zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne kartki. Byłam w Jaworze chyba z 10 lat temu, ale wtedy nie miałam zielonego pojęcia o tym kościele. Strasznie żałuję, bo na pewno bym go odwiedziła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo charakterystyczne są te kościoły. Przypominają mi domy, tylko nie pamiętam gdzie :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe, ładne i niespotykane te kościoły. Wygląda to nieco jak niemiecki szachulec.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo piękne kościoły. Podoba mi się takie budownictwo. Biel przeplatana z ciemnym drewnem. Cudowne! Kartkę ze Świdnicy mam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kościoły z zewnątrz przypominają budownictwo "Krainy w kratę" na Pomorzu i wyglądają dosyć niepozornie, powiedziałbym, w stosunku do tego co jest w środku. Wnętrze zapiera dech w piersiach! Przede wszystkim wielkość i przestrzeń, której nie za bardzo widać z zewnątrz, do tego cudowny wystrój jakiego nie widziałam w innych kościołach no i niezwykła historia.
  Po prostu perełki i nie dziwię się, że są wpisane na listę UNESCO.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kościoły są piękne! :-)

  OdpowiedzUsuń