15 października 2015

Boskie Buenos

Buenos Aires czyli z hiszpańskiego Pomyślne Wiatry.
I ma to swoje uzasadnienie bo Buenos Aires jest pod wpływem wiejących tu wiatrów - el pampero i la sudestada. Pierwszy wieje z południa, jest chłodny, występuje od czerwca do października. Zwykle wieje od kilku godzin do kilku dni. Niesie duże ilości pyłu. W rejonie Buenos Aires pojawia się średnio w roku 12 razy. Często zaczyna się od burzy, po której następuje podmuch zimnego i suchego powietrza. Sudestada wieje z południowego wschodu, zwykle wiosną i jesienią. Jest wiatrem silnym, niosącym wilgotne powietrze.


Buenos Aires to stolica Argentyny, a Argentyna to światowa stolica tanga. Pierwowzorem tanga były hiszpańskie tańce habanera i flamenco, przeszczepione do Ameryki Południowej. Prymitywna forma tanga pojawiła się w Argentynie już w I połowie XVIII wieku. Tango argentyńskie przywędrowało do Europy na początku XX wieku gdzie wkrótce zyskało olbrzymią popularność jako taniec towarzyski, jakkolwiek początkowo uważano go za taniec wysoce nieprzyzwoity.

Trzeba przyznać, że ta tańcząca para bardzo ożywia pocztówkę. W tle jeden z najsłynniejszych teatrów Ameryki Płd. - pochodzący z końca XIX wieku Teatr Colon czyli Teatr Kolumba.

4 komentarze:

 1. Piękna pocztówka, która aż porywa do tańca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała pocztówka. Pamiętam, że właśnie na taką kartkę liczyłam podczas wymiany z Argentyną, ale niestety tango przeszło obok i nie mam go nadal na pocztówce ;) W sumie to nawet w ogóle nie zwróciłam uwagi na budynek, bo zapatrzyłam się na parę :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś uczyłam się tanga, ale tylko podstawowe kroki :p Pamiętam tylko ,że trzeba było utrzymywać się na jednym poziomie, a nie jak w walcu góra-dół. Piękna pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię tango! Nie tańczyć oczywiście, ale patrzeć jak inni tańczą. Wspaniała pocztówka :D

  OdpowiedzUsuń