28 października 2015

Bratysława

Niewielki kraj, nasz sąsiad. A pocztówek stamtąd  jak na lekarstwo. Może dlatego, że żyje tam tylko ok. 5,5 mn ludności więc i postcrosserów musi być niezbyt dużo.
Ale ja zaopatrzyłam się w pocztówki podczas wycieczki.
Stolicą Słowacji jest Bratysława. Jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami, tj. na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią. Bratysława była miastem koronacji węgierskich władców,  a w latach 1526-1784 stolicą Cesarstwa Austro-Węgier i z tego okresu pochodzi wiele zabytków.

Najbardziej znaną budowlą jest Zamek Bratysławski.Zamek pochodzi z XIV-XV wieku. Położony jest na wzgórzu nad Dunajem. Jego charakterystyczny kształt - cztery wieże w narożnikach murów obronnych - sprawia, że jest porównywany do stołu odwróconego  nogami ku górze.
W czasach współczesnych zamek był także miejscem ważnych wydarzeń historycznych. Tu podpisano m.in. ustawę federacyjną między Czechami i Słowacją /1968 r./ oraz Konstytucję Republiki Słowackiej /1992 r./.
Obecnie w pomieszczeniach Zamku znajdują się eksponaty Muzeum Historycznego. Do najcenniejszych należą m.in. klejnoty koronacyjne.  

8 komentarzy:

 1. Ładne pocztówki zachęcają do odwiedzenia, a że ja lubię wypoczywać aktywnie zwiedzając, chętnie bym się tam wybrała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obie pocztówki zdecydowanie przypadły mi do gustu, choć chyba bardziej pierwsza ze względu na to, że to pojedynczy widok. W Słowacji byłam jedynie w sklepie podczas szkolnej wycieczki i nie za wiele z tego kraju pamiętam. Pocztówkę mam aż jedną, którą otrzymałam prawie, że fartem, bo wysłałam kartkę na adres podany na profilu i dziewczyna odesłała mi pocztówkę. Na szczęście się udało :)

  OdpowiedzUsuń
 3. mnie również najbardziej podoba się pierwsza pocztówka, po pierwsze dlatego, że to singleview a po drugie, że przedstawia zamek a ja uwielbiam zamki! druga też jest ładna, te dolne zdjęcia nadają jej takiej... dynamiki?

  w Bratysławie byłam tylko przejazdem w drodze na Węgry i nie zajeżdżałam do centrum, ale chciałabym ją kiedyś odwiedzić, bo wydaje mi się naprawdę pięknym miastem choć trochę niedocenianym przez bliskość Budapesztu i Wiednia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hm... w Bratysławie byłam jedynie milion razy na dworcu po drodze do Austrii i z Austrii... Kiedyś muszę się zebrać żeby pozwiedzać to miasto :) Zdecydowanie pierwsza kartka ładniejsza :) Chociaż gdyby ta druga miała tylko ten największy widok (bez tych mniejszych 3 zdjeć) to by była dużo lepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam na Słowacji, ale nie w Bratysławie. Chciałabym kiedyś odwiedzić ten zamek ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mogę się napatrzeć na kilka ostatnich pocztówek które opublikowałaś... świetne są.

  Nominowałam cię do liebster blog award: http://pocztowkijoaski.blogspot.com/2015/10/liebster-blog-award-2015.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję za docenienie mojego bloga, ale z reguły nie biorę udziału w tego typu nominacjach. Uważam, że każdy blog jest wyjątkowy.
   Więcej na ten temat pisałam już tu: http://pocztowki-ze-swiata.blogspot.com/2015/01/wyroznienia.html

   Usuń
 7. Wspaniałe pocztówki;) nie posiadam Bratysławy ;) - więc ucieszyła by mnie taka pocztówka ;)

  OdpowiedzUsuń