28 sierpnia 2015

Czeskie dziedzictwo

Idąc za ciosem dzisiaj kolejne miejsca z listy UNESCO.
Tym razem Czechy i pocztówka przedstawiająca wszystkie miejsca w tym kraju znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


I tak kolejno:
Praga - zabytkowe centrum miasta, dzielnice Starego Miasta, Małej Strany i Nowego Miasta, powstałe pomiędzy XI i XVIII wiekiem, z takimi zabytkami, jak zamek i katedra Św. Wita na Hradczanach, most Karola i liczne pałace oraz kościoły, wzniesione w większości za panowania cesarza Karola IV, w XIV wieku.


Mam z Pragi trochę pocztówek więc jeszcze dorzucę widok na staromiejski rynek i praski zamek.Czeski Krumlow - zabytkowe centrum miasta leżącego nad brzegami Wełtawy. Średniowieczne miasteczko powstało wokół XIII-wiecznego zamku. Zbudowany na nadbrzeżnej skale zamek służył ochronie brodu przez rzekę.

Telcz i jego zabytkowe centrum.
Miasto położone jest na wzgórzu i jego domy początkowo zbudowane były z drewna. Po pożarze z końca XIV w. zostało odbudowane z kamienia, otoczone murami i wzmocnione siecią sztucznych stawów. Gotycki zamek został przebudowany w końcu XV wieku.Zdziar nad Sazawą i położone na  wzgórzu Zelena Hora  sanktuarium pielgrzymkowe Św. Jana Nepomucena - pochodzący z XVIII wieku jeden z najważniejszych kościołów pielgrzymkowych na terenie Czech.

Kutna Hora - Stare Miasto z kościołem Św. Barbary i katedra Mariacka. Początki miasteczka sięgaja XIII wieku, a jego rozwój wiąże się z wydobyciem srebra w tym rejonie.


Krajobraz kulturowy Lednice-Valtice
To  dwustuhektarowy obszar sztucznego krajobrazu - wykopano tu rozległe stawy i posadzono las - otaczającego zamki i pałace należące kiedyś do arystokratycznego rodu Liechtensteinów. Wzniesiono tu też ruiny miasta i pojedynczy, wysoki na 60 metrów minaret /dziś punkt widokowy dla turystów/.
Z tego miejsca mam też pocztówkę właśnie z minaretem.
Holaszowice - to tradycyjna wioska składająca się z licznych, typowych dla regionu, budynków pochodzących z XVIII i XIX wieku.

Kromieryż - ogrody i zamek w Kromieryżu są  dobrze zachowanym przykładem barokowej rezydencji książęcej otoczonej ogrodami.

Litomyśl -  zamek w Litomyšlu jest renesansową budowlą z dziedzińcem arkadowym zbudowaną w stylu, który narodził się we Włoszech, a następnie, w XVI wieku, przyjął się i szeroko rozpowszechnił w Europie Środkowej.

Ołomuńc - pochodząca z XVIII wieku kolumna Św. Trójcy w Ołomuńcu o wysokości 35 metrów. Ozdobiona jest kilkoma wspaniałymi rzeźbami religijnymi dłuta wielkiego artysty morawskiego Ondrieja Zahnera.

Brno i Willa Tugendhatów stanowiąca kluczowy przykład stylu międzynarodowego w modernizmie architektonicznym, który rozwinął się w Europie w latach 20-tych XX wieku. 

Trebicz - dzielnica żydowska, stary cmentarz żydowski oraz bazylika Św. Prokopa przypominające o  współistnieniu kultury chrześcijańskiej i żydowskiej od średniowiecza po XX wiek.

7 komentarzy:

 1. Mój wspaniały czeski Krumlov, który wręcz uwielbiam i pocztówki stamtąd są tak magiczne, że aż nie mam żadnej :/ Bardzo podoba mi się to miasto i swego czasu to właśnie tam mnie ciągnęło, a nie do Pragi. Chętnie odwiedziłabym to miasto.
  Podoba mi się ta kartka, nie wiedziałam że w Czechach jest tyle obiektów wpisanych na listę UNESCO :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa jest ta pocztówka, przedstawiająca wszystkie czeskie obiekty UNESCO. W Polsce też była kartka z obiektami z listy UNESCO, ale już od 2 lat jest nieaktualna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. naprawdę była taka kartka w Polsce? nie widziałam i nie wiedziałam. :( a myślę, że to świetny pomysł.

   Usuń
  2. Jest taka kartka, nawet ja mam. Muszę ją tez pokazać.

   Usuń
 3. z miejsc, które wymieniłaś, widziałam tylko Pragę, a z przyjemnością wybrałabym się też do Kromieryża - piękne ogrody!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa kartka i dla "fanów" UNESCO myślę, że wręcz idealna :) Też chętnie bym zobaczyła naszą kartkę z Polski :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ależ udana kartka, wszystkie czeskie obiekty w jednym miejscu a ja po tylu latach nadal mam tylko trzy na krzyż :)

  zaintrygował mnie ten krajobraz kulturowy, muszę zapamiętać go przed ewentualnym kolejnym wyjazdem do Czech :)

  OdpowiedzUsuń