24 sierpnia 2015

Z niemieckich list UNESCO

Pocztówki z Niemiec otrzymuję częściej niż z innych krajów i często też losuję ten kraj. Mają tę zaletę, że dochodzą dość szybko. Chociaż ostatnio jedna, którą wysłałam w ramach Postcrossingu nie dotarła i jest expired ;(

Dzisiaj dwa miejsca znajdujące się na listach UNESCO.

Pocztówka z Lubeki
(767 km w ciągu 7 dni)


Pocztówka przedstawia Bramę Holsztyńską, zbudowaną z cegły bramę miejską, symbol Lubeki. Jest to część średniowiecznych fortyfikacji tego miasta.  Czterokondygnacyjna brama składa się z dwóch wież: południowej  i północnej oraz łukowatego przejścia pomiędzy nimi. W przeszłości przejście zamykano od strony zewnętrznej ogromnymi drzwiami. Opuszczana krata została zamontowana dopiero w 1934 r. i nie jest elementem oryginalnego wyposażenia bramy. 


Druga pocztówka pochodzi z Kolonii.
Przedstawia katedrę w Kolonii, największy i najważniejszy kościół tego miasta. 
Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny swoje początki ma w IV wieku. Budowę obecnej gotyckiej świątyni rozpoczęto w XIII wieku i trwała ona z przerwami ponad 600 lat do 1880 roku. Usytuowana nieopodal rzeki Ren, na miejscu rzymskiej świątyni z IV wieku , katedra kolońska ma 144 m długości i 86 m szerokości oraz wieże o wysokości  ponad 157 metrów. Po ukończeniu wież  katedra była najwyższą budowlą świata do 1884 roku. Obecnie jest drugą co do wysokości gotycką budowlą sakralną na świecie i trzecią co do wielkości katedrą świata pod względem powierzchni.

8 komentarzy:

 1. Obydwie pocztówki są piękne! Uwielbiam kartki z obiektami UNESCO :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja też chyba dostawałam najwięcej pocztówek z Niemiec. i z Rosji. te pocztówki natomiast podobają mi się wyjątkowo. zbieram kartki z UNESCO więc byłyby fajnym uzupełnieniem mojej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też lubię dostawać pocztówki z Niemiec, mimo iż mam ich od zatrzęsienia. A jeszcze bardziej lubię wysyłać do Niemiec, bo wiem, że dojście kartki to kwestia 3-4 dni, no ale wiadomo, są też różne "wypadki". Piękna ta Brama Holsztyńska, chciałabym ją kiedyś zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niemcy to bardzo popularny kraj na PC, zresztą tak samo jak Rosja czy Holandia. Super kartki, i do tego UNESCO.

  OdpowiedzUsuń
 5. z Niemiec również mam sporo kartek, z PC, ale także od znajomych, no i sama trochę kupiłam, będąc w Berlinie. ale masz rację, pocztówki z Niemiec w miarę szybko docierają, podobnie do Niemiec. :) obie pocztówki, które pokazałaś, bardzo mi się podobają!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie niemieckie zamki mnie zachwycają :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też większość kartek dochodzi do mnie z Niemiec i sama losuję ten kraj bardzo często :)
  Pierwsza kartka mi się nie podoba, ale druga jak najbardziej tak! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W sumie Niemcy są duże i sporo tam ładnych miejsc, więc nie mam nic przeciwko otrzymywaniu pocztówek stamtąd. W sumie to teraz się to zmieni, bo sama jestem ustawiona pod niemieckim adresem na PC, więc nie będę już wysyłać ani otrzymywać pocztówek z tego kraju. Za to z Polski mogę otrzymywać :)
  Druga kartka podoba mi się bardziej :)

  OdpowiedzUsuń