21 sierpnia 2015

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku,  składające się z dwóch głównych wysp /Północnej i Południowej/ oraz szeregu mniejszych, w tym terytoriów zależnych. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii.
W języku maoryskim jego nazwa oznacza Kraj Długiej Białej Chmury  i patrząc na mapkę można zauważyć, że coś w tym jest.
Nowa Zelandia jest monarchią konstytucyjną bez konstytucji /w rozumieniu europejskim/. Jest  członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, głową państwa jest brytyjski monarcha.Powierzchnia wysp jest mocno zróżnicowana, co widać na pocztówce. Na Wyspie Południowej znajdują się Alpy Południowe, z najwyższym szczytem – Górą Cooka /3754 m/ i największym lodowcem Tasmana o długości ok. 30 km. Na Wyspie Północnej również istnieje szereg pasm górskich, a centralnej części wyspy mieści się kilka stożków wulkanicznych, gejzery i wiele gorących źródeł.
Naturalną szatą roślinną kraju są wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe pokrywające większą część powierzchni kraju. Ze zwierząt występują m.in. ptaki nielotne jak kiwi oraz papuga kea, żyjąca w pokrytych śniegiem Alpach Południowych. 
Podstawą gospodarki jest hodowla owiec i bydła oraz uprawa zbóż, warzyw i owoców.

8 komentarzy:

 1. Wspaniała pocztówka! ;-) chętnie przygarnęła bym ją do swojej kolekcji ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna kartka! :) A Nowa Zelandia jest w moim top 3 krajów do odwiedzenia! :) I mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się zrealizować marzenia i polecieć tam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie posiadam jeszcze pocztówki z Nowej Zelandii, a Twoja kartka jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
 4. akurat o tym kraju całkiem sporo wiem z lekcji angielskiego, więc mnie niczym nie zaskoczyłaś. :) piękne tam mają krajobrazy, to chyba tam nagrywany był "Władca pierścieni" czy "Hobbit". ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kartkę z Nowej Zelandii już posiadam w swojej kolekcji, ale Twoja również bardzo mi się podoba i chętnie zgarnęłabym i pocztówkę tego typu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazdroszczę pocztówki z kraju z pięknymi krajobrazami, jakim jest Nowa Zelandia. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. świetna kartka! gdybym miała kiedyś odwiedzić tamte rejony to zdecydowanie wolałabym Nową Zelandię niż Australię,wydaje mi się być ciekawszym i o wiele bardziej zróżnicowanym geograficznie krajem. a do tego sceny kręcone we "Władcy Pierścienia" robią swoje i pobudzają naprawdę wyobraźnię :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudo :) Pewnie wyjdę na idiotkę, ale nie wiedziałam, że w Nowej Zelandii można podziwiać takie widoki niczym z Grenlandii ;d

  OdpowiedzUsuń