17 sierpnia 2015

Volendam

Volendam  to znana miejscowości turystyczna  Holandii. Do czasu zamknięcia zatoki  Zuiderzee tamą i jej osuszenia funkcjonował tu duży port rybacki.  W miejscowości zachowana i kultywowana jest tradycja oraz stroje ludowe.


Wiele osób sądzi, że strój tradycyjny to taki, który zakłada się dla turystów. Ale dla wielu osób jest on nadal ubiorem codziennym i to wcale nie dlatego, że pracują w przemyśle turystycznym, ale dlatego, że ich rodzice i dziadkowie nosili go przed nimi i jest on częścią ich kultury. Na tzw. prowincji można zobaczyć jak całe wsie czy małe miasteczka w niedziele maszerują w strojach ludowych, a często i w drewniakach, do kościołów. 
Stroje są piękne, ale czy wygodne ?

10 komentarzy:

 1. Codziennie się ubierać w takie stroje? Hm... chyba wolę jednak coś luźnego koło domu ;p Te szpiczaste czapeczki są świetne :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie tak zaczęłam się zastanawiać nad wygodą tych strojów i sądzę, że mimo ładnego wyglądu i samej atmosfery jaka tworzy się gdy je zakładają nie chciałabym ich nosić. ;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładna kartka. Stroje ciekawe - chciałabym zobaczyć je w wersji "naturalnej", a nie tylko w tej, w której ubrani są tancerze z zespołu folklorystycznego czy panie ze skansenu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie zobaczyłabym osoby w tych strojach. Wygodne może i są, ale czy nie jest w nich za ciepło w upały? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Stroje ciekawe, ale nie dla mnie :D Raczej nie wytrzymałabym w takim długo :D

  OdpowiedzUsuń
 6. nie sądzę, by te stroje były wygodne... tradycja tradycją, ale cieszę się, że ja nie muszę nosić takiego stroju. a o tej miejscowości słyszę o dziwo pierwszy raz. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe stroje, Holandia raczej nie kojarzy się z takimi widokami. A ja z tego miasteczka otrzymałem pocztówkę z PC, z nocnym widokiem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że z pewnością nie wygodne, ale tradycja rzecz święta jak to się mówi :) Uwielbiam pocztówki ze strojami ludowymi i ogólnie stroje ludowe. Mam nawet jeden od babci, oryginalny strój śląski. Chyba najcenniejsza rzecz w domu ;D W niektórych miejscowościach na Śląsku z mocno zakorzenionymi tradycjami górniczymi ludzie również ubierają stroje ludowe w niektóre święta czy inne uroczystości.

  OdpowiedzUsuń
 9. wbrew pozorom takie tradycyjne stroje często są wygodne (tańczyłam w zespole ludowym przez 12 lat i chyba tylko jeden strój był niewygodny), ale kompletnie nie nadają się na zbyt gorące dni z racji tradycyjnych materiałów, z których są wykonane. najmniej wygodnym elementem są tutaj chyba te czapeczki. zawsze mnie one śmieszyły :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie, że są takie miejsca, gdzie stroje ludowe zakłada się na co dzień, a nie tylko od święta i na pokaz. Ale sama w czymś takim chodzić raczej bym nie chciała :)

  OdpowiedzUsuń