3 października 2014

Rosja - po raz kolejny

Dwie pocztówki z Rosji.
Pierwsza z Sankt-Petersburga. Pochodzi chyba z zamierzchłych czasów, jeszcze sprzed 'pieriestrojki', bo napis na odwrocie głosi, że to Leningrad.
Przebyła 1337 km/17 dni.Przedstawia Sobór św. Izaaka (Sobór Isaakijewskij). To największa prawosławna świątynia w Sankt Petersburgu i druga co do wielkości w Rosji (po moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela). Sobór ten to również czwarty co do wielkości obiekt sakralny świata. Wybudowany w 1-szej połowie XIX wieku, z polecenia cara Aleksandra I. Zwieńczony jest złoconymi kopułami(pokrytymi 100 kg czystego złota), może pomieścić 14 tys. wiernych
Po rewolucji październikowej budynek został porzucony, a następnie przekształcony w muzeum ateizmu. Podczas II wojny światowej kopuła została pokryta szarą farbą, aby uniknąć przyciągania uwagi przez wrogie samoloty. Po upadku komunizmu, muzeum zostało zlikwidowane i zezwolono wiernym na udział w praktykach religijnych, jednakże tylko w lewej kaplicy.


I kolejna
Przebyła 1277 km/17 dni


To reprodukcja obrazu rosyjskiego rysownika Iwana Miedwiediewa żyjącego w XX w. Przedstawia kaplicę we wsi Leśna wybudowaną na część zwycięstwa wojsk rosyjskich nad szwedzkimi w roku 1708, podczas Wielkiej Wojny Północnej.
Wieś Leśna wówczas leżała w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego, dzisiaj to Białoruś.

Rosja to kierunek z którego przychodzi do mnie najwięcej pocztówek. Ciekawe jak u Was?

2 komentarze:

  1. Dość stara ta pocztówka, ma przynajmniej 20 lat. Ale ja przez postcrossing otrzymałem jeszcze starszą - wydana w 1963!
    W Rosji jest najwięcej postcrosserów wg statystyk, więc chyba do każdego przychodzi stamtąd najwięcej pocztówek;)

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie też na prowadzenie wysuwa się Rosja, potem Holandia i Niemcy :) Druga pocztówka podoba mi się znacznie bardziej :)

    OdpowiedzUsuń