24 października 2014

Ottawa

Dzisiaj pokazuję kartkę z Ottawy, stolicy Kanady.
Na pocztówce parlament, ten sam, który niedawno był miejscem terrorystycznego ataku.


Mimo, że Kanada kojarzy się z takimi dużymi miastami jak Toronto, czy Montreal, to jej stolicą jest Ottawa, czwarte co do wielkości miasto. Wybór Ottawy był kompromisem między tymi dwoma dużymi miastami. Ale królowa Wiktoria, podejmując taką decyzję i ustanawiając Ottawę stolicą Kanady w ostatni dzień 1857 roku, zaskoczyła wszystkich. W tym czasie była to osada leżąca z dala od cywilizacji, ciesząca się jak najgorszą sławą.
Pierwotny gmach parlamentu został wybudowany wkrótce po ustanowieniu Ottawy stolicą. Spłonął jednak w 1916 roku, ale kilka lat później został odbudowany.
Parlament i inne budynki administracji  rządowej znajdują się na wzgórzu noszącym nazwę Parliament Hill.
Na zdjęciu, przed gmachem parlamentu widoczny jest pomnik - Centential Flame - połączenie ognia i wody. To wieczny ogień, zapalony 1 stycznia 1967 r., w stulecie zjednoczenia Kanady i ustanowienia konfederacji. Umieszczone tablice i napisy wyryte na obwodzie sadzawki informują o datach przyłączenia poszczególnych prowincji i terytoriów do powstałego Dominium Kanady.

Więcej zdjęć TU.

8 komentarzy:

 1. Prawie w ogóle nie oglądam tv, więc i o ataku nie słyszałam, a parlament jest bardzo okazałą i piękną budowlą

  OdpowiedzUsuń
 2. Także nie słyszałam nic o ataku, bo w sumie rzadko oglądam tv. Zachwyca mnie ten pomnik, nigdy o czymś takim nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. mnie zachwyca i pomnik i parlament. gdybym nie wiedziała czym jest ten budynek pewnie wskazałaby, że mieści się w nim jakaś szkoła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tym ataku terrorystycznym... Za to kojarzę, że wiele osób właśnie myli stolicę Kanady, wymieniając inne miasta. Podobnie z RPA, a tam są aż trzy stolice!

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja dla odmiany słyszałam o ataku, bo przecież od kilku dni jest o tym bardzo głośno. Ten budynek jest ogromny i piękny:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna pocztówka:) Ta wieża z zegarem przypomina Big Bena z Londynu. W wielu krajach anglosaskich największe miasto nie jest stolicą - USA, Australia i Nowa Zelandia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna pocztówka.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń