31 października 2014

Estońskie latarnie

Pierwsza pocztówka z Estonii, chociaż to taki bliski kraj.
(1086 km/7 dni)

Przedstawia dwie latarnie znajdujące się na południowym krańcu  wyspy Hiuma, drugiej co do wielkości wyspie Estonii. Dzieli je odległość ok. 0,5 km,
Pochodzą z 1934 roku. Wcześniej w tych miejscach znajdowały się stanowiska ze światłami nawigacyjnym, co zresztą zaznaczono w tle.
Również  pieczątki i znaczki, ten naklejony frontowej stronie i te na odwrocie, są poświęcone latarniom. I znaczki miały swój pierwszy dzień emisji.
W sumie kartka tworzy piękną całość.

30 października 2014

Limburg

Pocztówka z Niemiec, przedstawia katedrę w Limburgu.
(839 km / 6 dni)


To katolicka katedra pod wezwaniem świętego Jerzego i Mikołaja   znajdująca się w Limburgu, w Niemczech na terenie Hesji. 
Pochodzi z XII wieku,  została wzniesiona na wysokim wzgórzu górującym nad miastem położonym nad rzeką Lahn.  Jeden z cenniejszych przykładów architektury późnego romanizmu i wczesnego gotyku i jeden z bardziej rozpoznawalnych zabytków Niemiec.

29 października 2014

Na plaży

Pora jesienna, ale od czego jest wyobraźnia.
Pocztówka z Finlandii.
(1295 km / 6 dni)


Zdjęcie przedstawia obraz Na plaży namalowany techniką olejną przez współczesnego malarza Henri-Clairi Hembert'a. 
To co jest niezwykłe w tym obrazie to fakt, że został namalowany przez niepełnosprawnego artystę. Malarz od urodzenia ma sparaliżowane ręce i ramiona, a swoje obrazy maluje z użyciem stóp.
Lubię takie obrazy i podziwiam ludzi, którzy mają takie zdolności. A to, że potrafią wykonać to bez użycia rąk, to dla mnie prawdziwe mistrzostwo.

27 października 2014

Hawa Mahal

Pocztówka z Indii, z Radżastanu. Pierwsza z tego kraju.
Przebyła 5780 km w ciągu 13 dni.


To Hawa Mahal czyli Pałac Wiatrów.
Wzniesiony u schyłku XVIII wieku, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Dżajpuru /Jaipuru/, stolicy Radżastanu, w płn.-zach. Indiach.
Budowla, w praktyce składająca się głównie z fasady, została wzniesiona przy jednej z głównych ulic miasta aby umożliwić damom dworu obserwowanie życia codziennego miasta - w fasadzie budowli znajduje się 953 małych okien.
Obecnie w budynku mieści się Muzeum Archeologiczne z kolekcją rzeźb i wyrobów lokalnego rzemiosła. Najstarsze eksponaty pochodzą z II wieku p.n.e.                     

26 października 2014

Pocztówki z blogowej 'wymianki' - c.d.

I kolejne pocztówki, które otrzymałam w ramach zorganizowanej wymiany.
Każda w innym stylu, ale wszystkie ładne.

Zabawna pocztówka z krasnalami otrzymana od Pauli.


Czy wiecie, że w Parku Krasnala w Nowej Soli znajduje się największy krasnal świata ?
Soluś, bo tak się nazywa, mierzy 5,41 m wzrostu i został wpisany na listę rekordów Guinnessa. Obok jego małżonka, Lusia :)

24 października 2014

Ottawa

Dzisiaj pokazuję kartkę z Ottawy, stolicy Kanady.
Na pocztówce parlament, ten sam, który niedawno był miejscem terrorystycznego ataku.


Mimo, że Kanada kojarzy się z takimi dużymi miastami jak Toronto, czy Montreal, to jej stolicą jest Ottawa, czwarte co do wielkości miasto. Wybór Ottawy był kompromisem między tymi dwoma dużymi miastami. Ale królowa Wiktoria, podejmując taką decyzję i ustanawiając Ottawę stolicą Kanady w ostatni dzień 1857 roku, zaskoczyła wszystkich. W tym czasie była to osada leżąca z dala od cywilizacji, ciesząca się jak najgorszą sławą.
Pierwotny gmach parlamentu został wybudowany wkrótce po ustanowieniu Ottawy stolicą. Spłonął jednak w 1916 roku, ale kilka lat później został odbudowany.
Parlament i inne budynki administracji  rządowej znajdują się na wzgórzu noszącym nazwę Parliament Hill.
Na zdjęciu, przed gmachem parlamentu widoczny jest pomnik - Centential Flame - połączenie ognia i wody. To wieczny ogień, zapalony 1 stycznia 1967 r., w stulecie zjednoczenia Kanady i ustanowienia konfederacji. Umieszczone tablice i napisy wyryte na obwodzie sadzawki informują o datach przyłączenia poszczególnych prowincji i terytoriów do powstałego Dominium Kanady.

Więcej zdjęć TU.

23 października 2014

Pocztówki z blogowej 'wymianki'

Dzięki blogowej wymianie pocztówek moja kolekcja wzbogaciła się o kilka ciekawych widokówek. 
Niektóre z tych miejsc kiedyś odwiedziłam, inne poznałam dzięki tym pocztówkom.

Pocztówka z Wrocławia od Katte K.
Na pocztówce - Hala Stulecia /Hala Ludowa/ w ciekawym ujęciu, lustrzanym odbiciu w wodzie. To hala widowiskowo-sportowa wzniesiona w latach 1911–1913, w stylu ekspresjonistycznym.
Zbudowana na planie koła, Hala mieści ogromną cylindryczną widownię na około 6000 osób. Wznosząca się na wysokość 23 metrów kopuła zwieńczona jest latarnią ze stali i szkła.
Hala i jej okolice są bardzo licznie odwiedzane przez wrocławian i turystów.
W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.



Pocztówka od Filologa - Bielsk Podlaski.
To miasto powiatowe w województwie podlaskim, położone ok. 50 km. na południe od Białegostoku. 
Miasto o bogatej historii - prawdopodobnie już w XII wieku na terenie Bielska został przez książąt kijowskich założony  gród.
Na zdjęciu barokowy ratusz pochodzący z XVIII wieku. Jak pisze Filolog, w tym miejscu kręcono sceny z filmu 'Znachor' o czym przypomina tablica na jednym z budynków.


Serdecznie dziękuję. Wkrótce pokażę pozostałe pocztówki.

22 października 2014

Hagia Sophia

Haga Sophia to najważniejsza bizantyjska budowla Stambułu, najwspanialszy budynek w mieście i jeden z cudów architektonicznych świata.
Dzisiaj muzeum, w przeszłości świątynia chrześcijańska /kościół Świętej Mądrości Bożej/, w czasach osmańskich - meczet.


Budowę pierwszego kościoła w tym miejscu rozpoczęto w IV wieku, ale spłonął. Spłonął również drugi kościół, odbudowany w tym samym miejscu.  Obecna budowla pochodzi z VI wieku, jakkolwiek i jej nie oszczędzały pożary i trzęsienia ziemi.
Ostatnie nabożeństwo miało tu miejsce w XV wieku. Po opanowaniu miasta przez Turków świątynia została przekształcona w meczet.
Kościół udekorowany był pięknymi mozaikami, które przez muzułmanów zostały pokryte warstwą wapna. Ujrzały światło dzienne dopiero w latach  30-tych ub. wieku, kiedy to Ataturk /pierwszy prezydent Republiki Turcji/ przekształcił budowlę w muzeum narodowe.
Do dziś trwają spory, czy powinna to być siedziba muzeum, czy ponownie utworzyć tu meczet.

20 października 2014

Floryda

Pocztówka z Florydy, a właściwie z wysp położonych obok Florydy.
Przebyła 8556 km i dotarła aż po 128 dniach !


Florida Keys to archipelag obejmujący około 1700 wysp koralowych i wysepek tworzących łańcuch długości 240 km od południowo-wschodniego krańca półwyspu Floryda. Wyspa Key West jest położona ok. 140 km na północ od Kuby i jest najbardziej wysuniętym na południe punktem kontynentalnej części USA. Przy dobrej pogodzie, przy użyciu lornetki, można podobno zarysy Kuby zobaczyć.

Piękne plaże, wspaniałe warunki do surfowania i nurkowania, park stanowy z unikalną roślinnością i zwierzętami. Szkoda, że tak daleko.


PS. Czy uważacie, że weryfikacja obrazkowa komentarzy chroni przed spamem? Bo niestety utrudnia życie blogowe. Ja jej nie mam, spamy pod komentarzami się nie publikują tylko 'wpadają' do zakładki SPAM, skąd można je hurtem usunąć.

18 października 2014

Moskwa

Kartka ze stolicy Rosji, Moskwy.
Na przebycie 1332 km potrzebowała 17 dni.


Na pocztówce rzeka Moskwa, widok na Kreml i Wielki Kamienny most /Большой Каменный мост/. Most nazywa się 'kamienny' chociaż jego konstrukcja jest stalowa. To trzeci most o tej nazwie stojący w tym miejscu, a jego budowę ukończono w 1938 roku.
Wcześniejsze mosty, wsparte na kamiennych filarach, istniały tutaj w  XVII-XVIII w. /pierwszy/ i na przełomie XIX/XX w. /drugi/.

Jest to chyba reprodukcja jakiegoś obrazu, ale nic o tym nie jest napisane na odwrocie kartki.

17 października 2014

Bieszczadzkie połoniny

Tę piękną kartkę otrzymałam od Weroniki jako wygraną w konkursie.
To nasze piękne Bieszczady - widok z Osadzkiego Wierchu na  Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską i Tarnicę



Połonina jest wyrazem wschodniosłowiańskim i oznacza miejsce płone – puste, nieużyteczne, tj. nienadające się do uprawy roli.
Ta nazwa w Polsce ma charakter lokalny i odnosi się głównie do Bieszczad. Są to łąki, zbiorowiska muraw alpejskich wykształconych ponad górną granicą lasu. To obszar roślinności o charakterze naturalnym, ale jego zasięg poszerzył znacznie człowiek, stosując metody tradycyjnej gospodarki szałaśniczo-pasterskiej (wycinanie zarośli krzewów i drzew, wypalanie lasu, wypas owiec i bydła, koszenie). Tworzą je zbiorowiska traw, borówczysk i roślin zielnych. 

Połoniny Wetlińska i Caryńska są najczęściej odwiedzanymi miejscami w Bieszczadach.
Ja, niestety, tam jeszcze nie byłam :(

15 października 2014

Paryż

Francuzi nie są chyba amatorami wymiany pocztówek, w tak dużym kraju jest stosunkowo mało postcrosserów. A jest co podziwiać, w realu i na pocztówkach. Paryż to jedna z najsłynniejszych stolic świata, chętnie odwiedzana, z najbardziej rozpoznawalnymi zabytkami.
Takimi jak na tych pocztówkach.
Pocztówki spoza oficjalnego, postcrossingowego obiegu.




Na zdjęciach po kolei: Łuk Triumfalny, Wieża Eiffel, Katedra Notre Dame, Bazylika Sacre Coeur, Gmach Opery i Conciergerie - kiedyś więzienie, dziś część Pałacu Sprawiedliwości.

I jeszcze jedna, podobna pocztówka ale w stylu vintage.
Prawie te same miejsca ale na starych fotografiach.

 

13 października 2014

Wiosna w Holandii

Za oknem jesień /chociaż całkiem ładna/, a tu wiosenna pocztówka z Holandii.
Przebyła 1110 km w ciągu 5 dni.
Piękny holenderski pejzaż, z dwoma symbolami nieodłącznie kojarzącymi się z tym krajem; wiatrakami i tulipanami.




12 października 2014

Wyniki 'wymianki'

Termin zgłaszania się chętnych na wymianę pocztówek minął, pora ogłosić wyniki.
Bardzo jestem ciekawa, jakie kartki od Was dostanę, wy pewnie też.
Zaoferowałam do wymiany 5 pocztówek, zgłosiło się 7 osób:
1.Paula Nowak
2.Katte K
3.Kornelia Skonieczna
4.Filolog
5.Sawatka
6.Werciarad
7.Żaba

10 października 2014

Mińsk

Kolejna pocztówka z Mińska, stolicy Białorusi. Tym razem z polskim akcentem.
Dystans 672 km / 6 dni.


To pomnik Adama Mickiewicza znajdujący się na skwerze jego imienia.
Myślę, że autora 'Pana Tadeusza" czy 'Dziadów' szerzej przestawiać nie trzeba. Powiem tylko, że urodził się w zachodniej części dzisiejszej Białorusi. Jedne źródła podają, że to była wieś Zaosie  inne, że niedaleki Nowogródek.
Pod pomnikiem, w rocznicę jego urodzin tj. 24 grudnia, zbierają się mieszkańcy kolędując po polsku, białorusku i rosyjsku.

8 października 2014

Liege

Pierwsza pocztówka z Belgii, z Liege
1021 km/5 dni.



Liege miasto we wschodniej Belgii, nad rzeką Mozą, w pobliżu granicy z Holandią i Niemcami. Największy ośrodek francuskiego obszaru językowego w Belgii. Trzecie co do wielkości miasto Belgii, po Brukseli i Antwerpii. Miasto jest jednym w centrów edukacyjnych, w 24 szkołach wyższych studiuje ponad 42 tys. studentów

Na pocztówce - jeden z ważniejszych zabytków Liege. Pochodzący z XVI wieku Pałac Biskupów.
Pałac stoi  na placu św. Lamberta, gdzie przed rewolucją francuską stała katedra św. Lamberta.

6 października 2014

Most nad Sundem

Most nad Sundem /Øresundsbroen, Öresundsbron/ przebiega nad cieśniną Sund i łączy Kopenhagę, stolicę Danii, z Malmö w Szwecji. Połączenie składa się z mostu o długości 7845 m, sztucznej wyspy o długości 4055 m i tunelu o długości 3510 m. Szlakiem tym przebiegają dwie dwupasmowe jezdnie i dwa tory kolejowe. 


A to zdjęcie satelitarne mostu.

zdj. z sieci


Widoczna na zdjęciu sztuczna duńska wyspa o nazwie Peberholm (peber-pieprz) została usypana z kamieni z dna morskiego i  leży na południe od naturalnej wyspy Saltholm (salt-sól). Jest łącznikiem między tunelem a mostem.
Most nad Sundem jest najdłuższym mostem na świecie łączącym dwa państwa.

Ale najdłuższym mostem wzniesionym nad wodą jest most w Chinach. Jest przerzucony nad zatoką Jiaozhou i ma 42 km długości i 35 metrów szerokości.

4 października 2014

Blogowa wymiana pocztówek

Czy są chętni na  blogową zabawę z wysyłaniem pocztówek ?
Na początek oferuję do wymiany 5 pocztówek - niespodzianek z następujących miejsc:
1.Dobrzyca /Ogrody Hortulus/ 
2.Irlandia
3.Kołobrzeg
4.Kraków
5.Tunezja
Osoby chętne wymienić się ze mną pocztówką proszę o zgłoszenie się w komentarzu pod niniejszym postem w terminie do 11.10.br. Komu przypadnie jaka pocztówka zdecyduje losowanie. 

Po ogłoszeniu wyników będę prosiła o kontakt ze mną /poprzez mój blogowy profil/ i podanie adresu. Wtedy też podam swoje namiary.
Pocztówki które od Was otrzymam pokażę na blogu. Oczywiście z linkami do Waszych blogów.

Można na swoim blogu umieścić taki, podlinkowany do tego posta, banerek:


Są chętni na 'wymiankę'? Zapraszam:)

3 października 2014

Rosja - po raz kolejny

Dwie pocztówki z Rosji.
Pierwsza z Sankt-Petersburga. Pochodzi chyba z zamierzchłych czasów, jeszcze sprzed 'pieriestrojki', bo napis na odwrocie głosi, że to Leningrad.
Przebyła 1337 km/17 dni.



Przedstawia Sobór św. Izaaka (Sobór Isaakijewskij). To największa prawosławna świątynia w Sankt Petersburgu i druga co do wielkości w Rosji (po moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela). Sobór ten to również czwarty co do wielkości obiekt sakralny świata. Wybudowany w 1-szej połowie XIX wieku, z polecenia cara Aleksandra I. Zwieńczony jest złoconymi kopułami(pokrytymi 100 kg czystego złota), może pomieścić 14 tys. wiernych
Po rewolucji październikowej budynek został porzucony, a następnie przekształcony w muzeum ateizmu. Podczas II wojny światowej kopuła została pokryta szarą farbą, aby uniknąć przyciągania uwagi przez wrogie samoloty. Po upadku komunizmu, muzeum zostało zlikwidowane i zezwolono wiernym na udział w praktykach religijnych, jednakże tylko w lewej kaplicy.


I kolejna
Przebyła 1277 km/17 dni


To reprodukcja obrazu rosyjskiego rysownika Iwana Miedwiediewa żyjącego w XX w. Przedstawia kaplicę we wsi Leśna wybudowaną na część zwycięstwa wojsk rosyjskich nad szwedzkimi w roku 1708, podczas Wielkiej Wojny Północnej.
Wieś Leśna wówczas leżała w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego, dzisiaj to Białoruś.

Rosja to kierunek z którego przychodzi do mnie najwięcej pocztówek. Ciekawe jak u Was?