30 sierpnia 2014

Leonardo z Chin

Pocztówka z Chin
Wędrowała aż 69 dni - przebyła 8283 km.


Przedstawia szkic wykonany przez Leonarda Da Vinci pod obraz Pokłon Trzech Króli.
W szkicu zastosowano zasady perspektywy tzw. matematycznej, wykreślnej. Widoczne są licznie linie pomocnicze, prowadzące z punktów położonych przy dolnej krawędzi obrazu do punktu zbieżnego, z jednoczesnym nałożeniem na taki plan szkiców postaci i zwierząt.


Leonardo da Vinci / 1452-1519/– włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog.
Urodził się i wychował niedaleko miasta Vinci. W rozumieniu współczesnym nie miał nazwiska, człon „da Vinci” oznacza bowiem „z miasta Vinci”. Jego pełne nazwisko, nadane mu przy narodzinach, to „Leonardo di ser Piero da Vinci”, czyli „Leonardo, syn ser Piera z miasta Vinci"

Największą popularność przysporzył Leonardowi jego talent malarski. Dwie z jego prac, Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, zajmują czołowe miejsca na listach najsławniejszych portretów i dzieł malarstwa. 
W Polsce, w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, znajduje się też jedna  z prac artysty - Dama z gronostajem, zwana też Damą z łasiczką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz