28 sierpnia 2015

Czeskie dziedzictwo

Idąc za ciosem dzisiaj kolejne miejsca z listy UNESCO.
Tym razem Czechy i pocztówka przedstawiająca wszystkie miejsca w tym kraju znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


I tak kolejno:
Praga - zabytkowe centrum miasta, dzielnice Starego Miasta, Małej Strany i Nowego Miasta, powstałe pomiędzy XI i XVIII wiekiem, z takimi zabytkami, jak zamek i katedra Św. Wita na Hradczanach, most Karola i liczne pałace oraz kościoły, wzniesione w większości za panowania cesarza Karola IV, w XIV wieku.

24 sierpnia 2015

Z niemieckich list UNESCO

Pocztówki z Niemiec otrzymuję częściej niż z innych krajów i często też losuję ten kraj. Mają tę zaletę, że dochodzą dość szybko. Chociaż ostatnio jedna, którą wysłałam w ramach Postcrossingu nie dotarła i jest expired ;(

Dzisiaj dwa miejsca znajdujące się na listach UNESCO.

Pocztówka z Lubeki
(767 km w ciągu 7 dni)


Pocztówka przedstawia Bramę Holsztyńską, zbudowaną z cegły bramę miejską, symbol Lubeki. Jest to część średniowiecznych fortyfikacji tego miasta.  Czterokondygnacyjna brama składa się z dwóch wież: południowej  i północnej oraz łukowatego przejścia pomiędzy nimi. W przeszłości przejście zamykano od strony zewnętrznej ogromnymi drzwiami. Opuszczana krata została zamontowana dopiero w 1934 r. i nie jest elementem oryginalnego wyposażenia bramy. 

21 sierpnia 2015

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku,  składające się z dwóch głównych wysp /Północnej i Południowej/ oraz szeregu mniejszych, w tym terytoriów zależnych. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii.
W języku maoryskim jego nazwa oznacza Kraj Długiej Białej Chmury  i patrząc na mapkę można zauważyć, że coś w tym jest.
Nowa Zelandia jest monarchią konstytucyjną bez konstytucji /w rozumieniu europejskim/. Jest  członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, głową państwa jest brytyjski monarcha.



Powierzchnia wysp jest mocno zróżnicowana, co widać na pocztówce. Na Wyspie Południowej znajdują się Alpy Południowe, z najwyższym szczytem – Górą Cooka /3754 m/ i największym lodowcem Tasmana o długości ok. 30 km. Na Wyspie Północnej również istnieje szereg pasm górskich, a centralnej części wyspy mieści się kilka stożków wulkanicznych, gejzery i wiele gorących źródeł.
Naturalną szatą roślinną kraju są wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe pokrywające większą część powierzchni kraju. Ze zwierząt występują m.in. ptaki nielotne jak kiwi oraz papuga kea, żyjąca w pokrytych śniegiem Alpach Południowych. 
Podstawą gospodarki jest hodowla owiec i bydła oraz uprawa zbóż, warzyw i owoców.

17 sierpnia 2015

Volendam

Volendam  to znana miejscowości turystyczna  Holandii. Do czasu zamknięcia zatoki  Zuiderzee tamą i jej osuszenia funkcjonował tu duży port rybacki.  W miejscowości zachowana i kultywowana jest tradycja oraz stroje ludowe.


Wiele osób sądzi, że strój tradycyjny to taki, który zakłada się dla turystów. Ale dla wielu osób jest on nadal ubiorem codziennym i to wcale nie dlatego, że pracują w przemyśle turystycznym, ale dlatego, że ich rodzice i dziadkowie nosili go przed nimi i jest on częścią ich kultury. Na tzw. prowincji można zobaczyć jak całe wsie czy małe miasteczka w niedziele maszerują w strojach ludowych, a często i w drewniakach, do kościołów. 
Stroje są piękne, ale czy wygodne ?

14 sierpnia 2015

Wyniki candy

'Górskie' candy zakończone, pora na wylosowanie zwycięzców.
Do zabawy zgłosiło się 13 osób, każdy dostał swój numerek.

Wylosowane numerki to:


6  - Andrzej Godziszewski
12 - Pasażerka
8  - Werciarad

Gratuluję zwycięzcom i wszystkim za udział :)

Kartki planuje wysłać tradycyjnie, W&S. Gdyby ktoś chciał nieopisaną w kopercie, to proszę o informację.
Adres Weroniki i Andrzeja mam. Pasażerkę proszę o przesłanie /zakładka Kontakt po prawej stronie/

12 sierpnia 2015

Krzywy Domek

Do kolekcji 'dziwnych domów' dołączył jeszcze Krzywy Domek z Sopotu.
Został zbudowany w Sopocie przy ul. Bohaterów Monte Cassino, przy słynnym  'Monciaku'. Architekci projektujący ów domek inspirowali się m.in. rysunkami Jana Szancera.
W rankingu najdziwniejszych  budynków świata opublikowanych przez portal Village of Joy,  pierwsze miejsce zajął właśnie domek z Sopotu.
Obiekt stanowi część Centrum Handlowego 'Rezydent'. Mieszczą się tu  biura różnych firm, gabinety kosmetyczne, medyczne, sklepy. Budynek jest też siedzibą m.in. oddziału regionalnego radia.



Pocztówka od Krysi B. Serdecznie dziękuję :)

8 sierpnia 2015

Wyspy Ludzi Życzliwych

Gdzie leżą? Mogą być gdziekolwiek. Tam, gdzie życzliwi ludzie wyślą pocztówkę, nie oczekując nic w zamian.
Moje wyspy to terytoria zależne Australii - Norfolk Island i Christmas Island. Rząd Australii swoje terytoria zależne /a jest ich w sumie 7/ oficjalnie nazywa terytoriami zewnętrznymi. Są one formalnie zarządzane przez rząd Australii, jednak część z terytoriów  ma szeroką autonomię wewnętrzną i rząd australijski stara się nie ingerować w ich politykę.




4 sierpnia 2015

'Górskie' candy

Spędziłam kilka dni w Tatrach i oczywiście przywiozłam trochę pocztówek.
Proponuję małe candy - rozdanie. Do wygrania trzy tatrzańskie pocztówki. Pocztówki z pieczątkami na odwrocie z miejsc z których pochodzą.


Konkurs trwa do 13.08.br.
Co trzeba zrobić aby wygrać jedną z pocztówek:
- Zgłosić się w komentarzu pod postem.
- Umieścić podlinkowany, powyższy banerek na swoim blogu /lub tablicy FB/.
- Obserwatorzy są mile widziani, ale nie ma obowiązku.
- Wyniki konkursu ogłoszę do 3 dni po jego zakończeniu.

Zapraszam i życzę powodzenia :)

2 sierpnia 2015

Jaś i Małgosia

Trochę dla ochłody. Wrocław w zimowej scenerii.



Te dwie kamieniczki przy kościele św. Elżbiety, w narożniku wrocławskiego rynku, są przez mieszkańców pieszczotliwie nazywane Jasiem i Małgosią. W sąsiedztwie strzelistego kościoła wąziutkie kamieniczki rzeczywiście kojarzyć się mogą z zagubionymi w mrocznym lesie dziećmi. Zwłaszcza, że wyglądają, jakby trzymały się za ręce - pomiędzy nimi rozciąga się brama.
Wybudowano je najprawdopodobniej w XV wieku, stanowiły wówczas część liczniejszej grupy domów. Między kamieniczkami, pod arkadą, znajdowało się wejście na zlikwidowany w XVIII wieku cmentarz, o czym przypomina napis na szczycie bramy Mors Ianua VitaeŚmierć bramą życia.
Mimo, że budowle nazywają się tak niewinnie, to kryją mroczną historię.  Między kamieniczkami a drzwiami kościoła św. Elżbiety zostało pochowanych 21 czeladników, którzy nie wykonali poleceń swoich mistrzów. Oprócz śmierci spotkało ich ogromne poniżenie. Pogrzebano ich pod płytami chodnika, a ich ciała przez wieki miały być deptane przez wchodzących do kościoła ludzi.
Mimo wszystko, kamieniczki wyglądają pięknie.

Tomaszu, dziękuję :)