21 lutego 2015

Split

Split to drugie co do wielkości miasto i port w Chorwacji. Położone nad Morzem Adriatyckim, w południowej części Chorwacji - Dalmacji.Miasto o bogatej historii sięgającej czasów starożytnych kiedy to w miejscu obecnych przedmieść Splitu istniała grecka osada Salona. To tu, na przełomie III i IV wieku, rzymski cesarz Dioklecjan zbudował pałac służący mu jako schronienie, a w późniejszych wiekach zamieszkały przez uchodźców właśnie z miasta Salona. Jest to dzisiaj najwspanialszy zabytek Splitu. Nie jest to pojedyncza budowla lecz rozległy kompleks architektoniczny, gdzie między antycznymi pozostałościami stoją nowsze obiekty. Przez stulecia, mieszkańcy Splitu stawiali domy w obrębie pałacowego kompleksu lub obok niego, nie burząc go. W podziemiach pałacu znajduje się muzeum, gdzie w dawnych pomieszczeniach mieszkalnych zaprezentowano eksponaty z czasów rzymskich.
 Kompleks pałacowy jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

9 komentarzy:

 1. Kojarzę to miasto, choć o tym kompleksie pałacowym nie słyszałam, a szkoda, bo historię ma ciekawą. Dobrze, że go nie zburzyli, aby postawić nowe domy i teraz jest wpisany na listę UNESCO :) Z Chorwacji mam w sumie tylko jedną pocztówkę i jest to swap ze stolicy kraju.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie miałam okazji być w Chorwacji, ale po pocztówkach widać, że jest tam pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale tam musi być pięknie. Pocztówkę z Pałacem Dioklecjana (identyczny widok jaki jest na największym zdjęciu na drugiej kartce) mam w kolekcji, ale jeszcze nie pokazywałam jej na blogu. Takie samo zdjęcie/obraz wisiał u Boskich (z Rodzinki.pl) w ich gabinecie. Ile razy go widziałam, to wtedy od razu przychodziła mi na myśl moja pocztówka:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Nigdy nie byłem w tym kraju, ale kiedyś podróżowałem razem z mieszkańcem Osijeku do Szwecji.
  Pocztówka-nagroda dotarła na miejsce. Dziękuję bardzo za pocztówkę z tak rzadkiego i egzotycznego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne pocztówki!! ;)
  oo takkk.. Chorwacja jest piękna;) w zeszłe wakacje było mi dane być w Chorwacji, ale wiem jedno.. jeszcze tam wrócę;)
  U mnie na blogu dziś również Chorwacja ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chorwackie wakacje sprawiono mi na moje baaaardzo okrągłe urodziny! Właśnie w Splicie i w Omiš.
  Było fantastycznie i zdecydowanie chciałabym tam jeszcze wrócić....
  Pocztówki cudne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. byłam w Splicie przejazdem, widziałam nawet ten kompleks, ale jakoś nie zrobił na mnie wrażenia. w przeciwieństwie do reszty Chorwacji, ta faktycznie jest piękna nie tylko na pocztówkach :)

  OdpowiedzUsuń