26 lutego 2015

Samarkanda

W rodzinnych archiwach zastały odnalezione pocztówki pochodzące sprzed ok. 40 lat. Ale niektóre są ładne, ciekawe i do tego z odległych miejsc tak, że warto je pokazać. Te które dzisiaj przedstawię pochodzą z Uzbekistanu, państwa w Azji Środkowej, z czasów kiedy był on jedną z Republik Radzieckich. Od 1991 roku Uzbekistan jest samodzielnym państwem, republiką o autorytarnych rządach prezydenckich, członkiem Wspólnoty Państw Niepodległych.
I tym sposobem mam pocztówki z kolejnego państwa.

Samarkanda to czwarte co do wielkości miasto Uzbekistanu, a pod względem historycznym najdłużej zamieszkałe miasto świata. Starożytne miasto w tym miejscu istniało już w VI wieku p.n.e. Dzięki swemu położeniu, na jedwabnym szlaku łączącym Chiny z Europą, stała się największym miastem Azji Środkowej. To położenie sprawiło też, że walki o wpływy toczyli tu Chińczycy, Mongołowie, Arabowie, Turcy. Ślad ich obecności pozostał we wspaniałych zabytkach, które zachwycają do dziś.
W Samarkandzie jest też polski ślad. To jedno z miejsc zesłań Polaków po powstaniu listopadowym i styczniowym. W czasie II wojnie światowej była też miejscem formowania się oddziałów Armii Andersa.

 
Dzisiejsze pocztówki przedstawiają zespół nekropolii Shahi-i-Zinda. Nazwa oznaczająca 'żyjącego króla' wiąże się z legendą dotyczącą kuzyna Mahometa, który brał udział w pierwszych wyprawach Arabów do tego miejsca i na murach Samarkandy został ciężko ranny. Schronił się pod ziemią, gdzie ponoć żyje do dziś.
Kompleks budowli, obejmujący m.in. mauzolea i meczety był stawiany na przestrzeni ponad dziewięciu wieków /od XI do XIX/ i liczy ponad dwadzieścia budynków. 
Piękne mozaiki i ornamenty zachwycają.

 


Samarkanda została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

11 komentarzy:

 1. Piekne kartki! Uwielbiam takie motywy i mozaiki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle lat mają te pocztówki, a świetnie wyglądają. Ciekawych rzeczy można się na Twoim blogu dowiedzieć. Nigdy bym nie przypuszczał, że Samarkanda to najdłużej istniejące miasto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się, aby każdy znalazł tu coś ciekawego. A pocztówki...po 40-tce przeżywają swoją drugą młodość :)

   Usuń
 3. W rodzinnych archiwach często można znaleźć perełki. Piękne są te kartki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Te pocztówki nie wyglądają na tyle lat ile mają - te wszystkie odcienie niebieskiego są piękne, a kartki niezniszczone :) Podobnie jak Darek nie zdawałam sobie sprawy, że to najdłużej zamieszkane miasto. Ciekawe, czy ten kuzyn nadal tam żyje... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pocztówki są naprawdę piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow :) jestem pod wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasami warto pogrzebać na strychu, popytać rodziny, ja w ten sposób odnalazłam wiele starych pocztówek. :)
  Kartki z meczetami zazwyczaj bardzo mi się podobają i tu jest nie inaczej. ;)
  Z Uzbekistanu mam pocztówki z prywatnej wymiany.

  OdpowiedzUsuń
 8. Stare pocztówki i najstarsze miasto świata - wow ;d a czy to też najstarsze pocztówki w Twojej kolekcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że tak. Chyba, że jeszcze coś się gdzieś znajdzie :)

   Usuń
 9. Jakie piękne miejsce! Zupełnie nie kojarzyłam Uzbekistanu z takimi arabskimi klimatami! :)
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń