9 lutego 2015

Krakowski Kazimierz

Kazimierz jest częścią  Krakowa wchodzącą w skład  Starego Miasta. Od swojego powstania w XIV wieku do początków XIX wieku Kazimierz był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego nieistniejącą dziś odnogą Wisły. Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej.
Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci wysiedlili w lubelskie większość mieszkańców żydowskiej dzielnicy, a następnie utworzyli getto po południowej stronie Wisły, do którego przeniesiona została pozostała, licząca wówczas blisko 17 tysięcy osób społeczność żydowska Krakowa. Późniejsza likwidacja getta doprowadziła do unicestwienia praktycznie całej żydowskiej ludności miasta, ocaleli tylko nieliczni.
Zaniedbany przez lata, obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa,  jest sercem nocnego życia miasta. To tutaj znajduje się najwięcej pubów, restauracji i kawiarni, gdzie turyści, a także mieszkańcy przesiadują od rana do późnych godzin nocnych
Jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta. Obywają się tu liczne festiwale i imprezy, z których najsławniejszy jest coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Kilka pocztówek z Kazimierza: 


 
 

Kazimierz, wraz z historycznym centrum Krakowa, znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

14 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam w tej części miasta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kazimierz jest piękny i magiczny. Byłam tu tylko raz, ale mam nadzieję jeszcze odwiedzić tę dzielnicę Karkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza kartka bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na Podlasiu jest także wiele pamiątek po Żydach (synagogi, kirkuty). W wielu miastach stanowili oni większość mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam zawsze miłe wspomnienia z zaglądania na Kazimierz! Sławne zapiekanki, lody na Starowiślnej i piweczko w uroczych knajpkach! Ech, Kraków <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Od razu skojarzyły mi się zapiekanki na Kazimierzu :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedna z moich ulubionych dzielnic Krakowa. Przez jakiś czas mieszkałam naprzeciwko zapiekanek i często wieczory spędzałam w pobliskim"Krokodylu"- jednej z najlepiej wspominanych przeze mnie okresów, które spędziłam w Krakowie:-)!

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne miejsce, ale według mnie zbyt zaniedbane :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że dużo osób ma wiązek z Krakowem i wspomnienia związane z Kazimierzem. To rzeczywiście stara dzielnica i jeszcze można spotkać tu zaniedbane miejsca. Ale ma swój urok i powoli pięknieje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie Kraków ma wiele uroczych miejsc, a już Kazimierz zdecydowanie się do nich zalicza, mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę mogła spędzać tam więcej czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba niestety nie miałam okazji być w tej części miasta, ale kojarzę go z kilku polskich filmów. O Kazimierzu uczyłam się i w szkole i na studiach, więc jak wiadomo to ważny punkt w mieście. Wydaje mi się, że wszystkie pocztówki świetnie oddają klimat tego miejsca ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłam tam kiedyś jeszcze w liceum - bardzo urokliwe miejsce. A obecnie czytam książkę "Dom nad rozlewiskiem" i wczoraj też przewinął mi się tam Kazimierz :)

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja tutaj mieszkam :) Dla turystów atrakcja - dla mnie uciążliwość, ale kocham to miejsce

  OdpowiedzUsuń