12 lutego 2015

Pocztówka jak marzenie

Pałac Letni /Yiheyuan/ to kompleks parkowo-pałacowy stanowiący miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing /1644-1911/, położony w Pekinie. Centralnym punktem Yiheyuanu jest Wzgórze Długowieczności oraz sztuczne jezioro Kunming, które zajmuje powierzchnię 2,2 km² (ok. 2/3 całego parku). Cały kompleks liczy 70 tys. m² zabudowanej przestrzeni z licznymi ogrodami, altankami, pawilonami, galeriami i klasycznymi rezydencjami /ponad 3 tys. obiektów/. Nazwa Yiheyuan oznacza Ogród Pielęgnowania Harmonii. Początki rezydencji sięgają XII wieku, a więc czasów dynastii Jin, jednak to w XVIII wieku nastąpił jej prawdziwy rozwój. Niestety kolejne lata i zawirowania historyczne /wojna opiumowa, powstanie bokserów, rządy Kuomintangu/ sprawiły, że rezydencja była niszczona i rozkradana. Dopiero w połowie XX wieku kompleks został odrestaurowany a obecnie znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.A dlaczego napisałam, że to pocztówka jak marzenie. Myślę, że ucieszyłaby każdego zbieracza. Po pierwsze tematyka, obiekt z listy UNESCO. No, ale kartkę wybrałam sama, to swap. To co mnie zachwyciło to odwrotna strona. Piękne znaczki i piękny opis. Dużo informacji i przede wszystkim starannie, równo, prawie wykaligrafowany tekst. Lata ćwiczenia 'krzaczków' nie poszły na marne.
Zazwyczaj nie pokazuję korespondencji, ale dzisiaj zrobię wyjątek.
 10 komentarzy:

 1. O, tak! Uwielbiam takie perełki. Szczególnie, że nadal upieram się, że najważniejszą częścią pocztówki jest właśnie rewers :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale piękne i staranne pismo :) Ja też staram się zawsze pisać jak najładniej, ale różnie wychodzi, hehe. Chociaż staram się zmieścić jak najwięcej!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę ludziom, którzy potrafią TAK pisać i to bez linii. Mi z liniami średnio wychodzi :D Za to cyrylicą piszę bardzo zgrabnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny zarówno przód kartki, jak i jej tył :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kaligrafia jak marzenie. Aż trudno uwierzyć, że napisał to człowiek, a nie komputer.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kartka piękna, no i chciałabym tak pięknie i czytelnie pisać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super kartka, bo wiadomo że nie dość że pałac to jeszcze UNESCO :) A pismo faktycznie piękne:) Nie wiem tylko czy sama nie dostałam coś od tej osoby, bo już gdzieś takie pismo widziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jaka prześliczna kartka! Pozazdrościć! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Żeby chociaż raz przejść się po Wielkim Murze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Faktycznie, pismo zachwyca! Także lubię takie kartki, które są bardzo starannie wypisane (sama także się staram, ale średnio mi to wychodzi). Sama pocztówka także jest ładna, a znaczki nie widziałam jeszcze podobnych :)

  OdpowiedzUsuń