2 stycznia 2016

Przełomy Jangcy

Jangcy to rzeka w Chinach, najdłuższa w Azji i trzecia, po Amazonce i Nilu, pod względem długości na Ziemi.
Trzy Przełomy Jangcy to odcinek środkowego biegu rzeki przez góry Wu Shan. Odcinek ten ma długość ok. 200 km i składa się z trzech wąwozów oddzielonych dolinami. Szerokość koryta rzeki w wąwozach rozciąga się od 100 do 300 m.
Na rzece występują liczne tamy, sztuczne zbiorniki, kanały, budowle hydroenergetyczne, służące celom nawadniania, komunikacji i produkcji energii elektrycznej. Najsłynniejsza budowla na Jangcy to Zapora Trzech Przełomów, której budowa trwała 17 lat. Zapora pełni funkcję największej na świecie elektrowni wodnej.


Jednym z tych trzech wąwozów jest  Wu Gorge, zwany także Da Xia, Wu Xia. Przełom ma 45 km długości, woda płynie tu całkiem spokojnie. Szczyty otaczających gór, chmury i mgła tworzą tutaj tajemniczą scenerię. 

A skoro jesteśmy nad rzeką Jangcy to jeszcze jedna pocztówka z tego regionu. Miasteczko Baidicheng czyli 'miasto Białego Cesarza'.


Pochodzi z początku naszej ery i z jego powstaniem wiąże się ponoć prawdziwa historia. Mianowicie jeden z generałów, zarządzający południowo-zachodnim regionem Chin,  Gongsun Shu miał sen, w którym powiedziano mu, że będzie cesarzem Chin przez 12 lat.  Rano, podczas spaceru w ogrodzie ujrzał dym w kształcie białego smoka latającego w studni w jego ogrodzie. Gongsun Shu pomyślał, że symbolizuje to jego przyszłość jako cesarza Chin. Kazał więc zorganizować ceremonię i nazwał siebie 'Białym Cesarzem'. Nazwał tak również miasto przy ujściu przełomu Qutangxia, w którym mieszkał - Miasto Baidicheng, czyli miasto Białego Cesarza. Gongsun Shu był cesarzem przez 12 lat, tak jak powiedział jego sen, a potem jego królestwo zostało zniszczone.
Na pocztówce - brama prowadząca do tego  miasta.

6 komentarzy:

 1. Obydwie pocztówki bardzo ładne, ale pierwsza chyba bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. pierwsza pocztówka jest przepiękna! wygląda naprawdę imponująco.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widok na pierwszej pocztówce jest cudny. A historia o Gongsun Shu - bardzo interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza pocztówka zdecydowanie wygrywa!! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza kartka jest świetna! Zdecydowanie moje nr 1 :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo tą rzękę znalazłabym na mapie! A będę inna! Druga pocztówka mi się bardziej podoba! :D

  OdpowiedzUsuń