28 grudnia 2015

UNESCO - Słowacja

Okazuje się, że mam sporo pocztówek z obiektami UNESCO. Wypadałoby je pokazać. Dzisiaj nasi południowi sąsiedzi - Słowacja.

Bardiów

Bardiów jest małym miastem w północno-wschodniej Słowacji. Pierwsza pisemna wzmianka o tym mieście pochodzi z XIII wieku. To przykład wyjątkowo dobrze zachowanego średniowiecznego miasteczka warownego. Najważniejszymi zabytkami są: gotycka bazylika p.w. św.Idziego z XV wieku i renesansowy ratusz z XVI wieku. Znajduje się tam również nieduża dzielnica żydowska, zbudowana wokół  XVIII-wiecznej synagogi.

I pocztówka multi-view, na której również zaznaczono obiekty UNESCO.


Spiska Kapituła - siedziba biskupów Spiszu, do połowy XX wieku samodzielne miasteczko warowne; obecnie dzielnica miasta Spiskie Podgrodzie. Wraz z nim, Zamkiem Spiskim i wioską Żehra  znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z powodu swego znaczenia nazywana 'słowackim Watykanem'.

Spiski Hrad - zabytkowy kompleks zamkowy z przełomu XI i XII wieku. To największy w środkowej Europie zespół budowli o charakterze wojskowym, politycznym i sakralnym, o doskonale zachowanej architekturze romańskiej i gotyckiej. 

Bańska Szczawnica - to jedno z najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. Wydobycie i przetwórstwo znacznych ilości złota, a następnie i srebra, stanowiło przez kilka wieków o jego znaczeniu i zamożności jego mieszkańców. Stopniowo dawny średniowieczny ośrodek górniczy przekształcił się w miasto w renesansowymi pałacami, XVI-wiecznymi kościołami, eleganckimi placami i zameczkami.

Z tych ostatnich miejsc nie mam oddzielnych pocztówek. Ale może kiedyś.

7 komentarzy:

 1. Bardzo ładne karteczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Druga pocztówka jest świetna, bo lubię multi na których wszystkie miejsca są podpisane. Ze Słowacji mam jedynie jedną pocztówkę, więc w sumie bez szału.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słowacja taka właśnie wg mnie jest - skromniutka, cichutka a tak bardzo godna odwiedzenia i tak pełna podziwu!

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne pocztówki- charakterystyczne dla Słowacji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne kartki!
  Dziękuję za świąteczną pocztówkę, którą wczoraj otrzymałam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy1/1/16 22:03

  Lovely blog. Happy New year 2016!

  OdpowiedzUsuń
 7. Druga pocztówka podoba mi się bardziej! Sama nie mam wielu ze Słowacji i sama się temu dziwię.. a jeśli chodzi o UNESCO to szczerze mówiąc nie mam pojęcia ile jest w mojej kolekcji... ;<

  OdpowiedzUsuń