17 grudnia 2015

UNESCO - Indie

Dwie pocztówki z Indii przedstawiające miejsca znajdujące się na listach światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwsza z nich - Fatehpur Sikri
Fatehpur Sikri – miasto w północnych Indiach.
Znajduje się tu  doskonale zachowany zespół architektoniczny dawnej stolicy Wielkich Mogołów. Miasto wybudowano w XVI wieku od podstaw, w miejscu wioski Sikri, na polecenie cesarza Akbar, który postanowił przenieść tu stolicę z Agry. Jednak wkrótce miasto zostało opuszczone, prawdopodobnie z powodu braku wody pitnej, i  stało się 'miastem-widmem' a stolicę przeniesiono w kolejne miejsce. Na pierwszym planie widoczny Maryam Palace, siedziba matki władcy.

I kolejny obiekt.


Kalaisa Temple - świątynia Kajlasa - jedna z 34 świątyń wykutych w bazaltowej skale, znajdujących się w miejscowości Elura /Ellora/. Obok siebie stoją świątynie trzech wyznań: hinduskie, buddyjskie i dżinijskie co jest traktowane jako znak tolerancji religijnej. Najstarsze z nich liczą ok. 1600 lat. Były budowane w ciekawy sposób - mianowicie budowano je od góry, stopniowo zdejmując i odrzucając zbędny materiał ze skalnego masywu, w którym następnie wydrążono wnętrze świątyni.

4 komentarze:

 1. Obydwie kartki bardzo ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda - obie kartki są ciekawe, lecz pierwsza podoba mi się jednak bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza przypadła mi do gustu nieco bardziej, jednak zgadzam się z dziewczynami - obie są ciekawe. Krystyno, czy otrzymałaś moją pocztówkę z Paryża? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa architektura. Indie to biała plama na mojej pocztówkowej mapie świata.

  OdpowiedzUsuń