9 stycznia 2016

Petra

Petra czyli Skała. Albo Różowe Miasto. Największa atrakcja Jordanii.
To ruiny miasta Nabatejczyków położone w południowo-zachodniej części Jordanii, którego  rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, III wiek p.n.e. do I wieku n.e. Petra była wtedy stolicą królestwa Nabatejczyków. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach, grobowców niespotykanych rozmiarów. Najsłynniejszy obiekt, symbol Petry - pochodzący z I wieku grobowiec zwany Skarbcem Faraona. Wykuta w skale budowla znajduje się w głębokiej na ponad 100 metrów kotlinie, wysokość fasady wynosi 43 metry. I chociaż bywa nazywana grobowcem lub skarbcem to jej przeznaczenie nie jest do końca znane. Ale za to obiekt jest bardzo fotogeniczny i pojawił się nawet w filmie Indiana Jones i ostatnia krucjata .

  

Jeden z Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej - Grób Urny.

Petra jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaliczono ją także do siedmiu nowych cudów świata.

10 komentarzy:

 1. Tą pierwszą dostałam od Ciebie z konkursu! I ona najbardziej mi się podoba. Jest to bardzo piękne i niesamowite miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I w 'oryginale' ten Skarbiec też mi się w Petrze najbardziej podobał.

   Usuń
 2. Piękne pocztówki, widać na nich uroki tego miejsca :) Najbardziej podoba mi się druga kartka. W Jordanii nigdy nie byłam, teraz to mogłaby być niebezpieczna wycieczka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam w ub. roku. Bez problemów.

   Usuń
 3. Również bardziej podoba mi się kartka nr 1, czyli ta z konkursu :) Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć to miejsce na własne oczy, a nie tylko na pocztówce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie bardziej podoba się pocztówka numer dwa, bo jest w układzie poziomym, który chyba bardziej lubię ;) Nie mam żadnej kartki z tego państwa, więc obie są dla mnie nie lada rarytasem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. imponujące miejsce, które chciałabym któregoś dnia odwiedzić! na żywo musiało to na Tobie robić z pewnością jeszcze większe wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdobycie pocztówki z tym widokiem jest na mojej liście, może kiedyś uda mi się znaleźć kogoś do wymiany :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi podobają się obydwie kartki :) W ogóle jestem zachwycona Petrą. Chciałabym tam kiedyś pojechać. Z zaciekawieniem czytałam Twoją relację z podróży do Jordanii :)

  OdpowiedzUsuń