22 stycznia 2016

Afghan girl

Zdjęcie tej pięknej dziewczyny ukazało się na okładce National Geographic w 1985 roku. Zostało ono wykonane w pakistańskim obozie dla uchodźców przez słynnego fotografa Steve’a McCurry’ego.


To Szarbat Gula, która w chwili wykonania zdjęcia miała ok. 12 lat. Do roku 2002 jej tożsamość była nieznana i przez lata nazywano ją 'afgańską dziewczyną'. Fotografia jest porównywana do obrazu Mony Lisy Leonarda da Vinci, a czasem bywa nazywana nawet 'afgańską Mona Lisą'.

Dziewczyna z Afganistanu, zdjęcie wykonane w Pakistanie a pocztówka wysłana z Malezji. Jak ją zakwalifikować? Wrzucam do 'Afganistanu'

9 komentarzy:

  1. Rzeczywiście trudno zakwalifikować tę pocztówkę, ale myślę że wrzuciłabym ją do Afganistanu, bo jeszcze nic z tego kraju nie posiadam, więc byłoby to miłym początkiem dla kartek z tego kraju ;) Znam to zdjęcie właśnie z okładki, a pocztówka wydaje się być przez to intrygująca.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również zakwalifikowałabym ją do Afganistanu, gdyż najważniejsza jest pocztówka, a nie skąd przyszła :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. także tak uważam, dla mnie liczy się co przedstawia, a nie skąd została wysłana :)

      Usuń
  3. Wydaje mi się, że to zdjęcie zna każdy :)
    Trudne pytanie i sama miałabym wątpliwości do jakiego kraju ją zakwalifikować... ale jeśli chodzi o mnie to pewnie trafiłaby do Malezji- ze względu na znaczki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Słynna Afgańska Madonna bo i taki przydomek jej nadano i te zjawiskowe oczy, czytałam kiedyś artykuł o tej obecnie śmiało możemy powiedzieć , czas gdzieś zgubił jej naturalność i piękność dziecka. Piękna kartka I dobrze sklasyfikowana,nawet jeśli są znaczki nie umieściła bym jej w malezyjskim buszu ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedyś w jakimś piśmie widziałam zdjęcie tej samej kobiety po latach - ktoś ją odnalazł i na nowo sfotografował. Informacja do weryfikacji, ale myślę, że interesująca :)
    Pozdrawiam :)

    http://w365dnidookolazycia.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja też widziałam współczesne zdjęcie tej dziewczyny. No cóż, czas i przeżycia zmieniają nas wszystkich.

    OdpowiedzUsuń
  7. Anonimowy2/9/17 02:09

    Piszecie o pocztówkach i takich pierdołach zobaczcie w jej oczach jaki jest strach i przerażenie nie macie pojęcia to jeszcze dziecko przeżywało bo jej kraj był w stanie wojny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Doskonale zdaję sobie sprawę z przeżyć tej dziewczyny i innych osób w krajach ogarniętych wojną. Ale akurat ten blog jest poświęcony pocztówkom, więc proszę nie robić nam zarzutów, że akurat dyskusja idzie w takim kierunku. Pozdrawiam.

      Usuń