21 lipca 2015

Lanckorona

Lanckorona to wieś nieopodal Krakowa.
Dzisiaj wieś, jakkolwiek przez prawie sześć wieków posiadała prawa miejskie.
Miejscowość pochodzi z XIV wieku, a swoją nazwę zawdzięcza wizytom króla Kazimierza Wielkiego na tutejszych, bogatych terenach łowieckich i niewielkiej odległości od  Wawelu.

Lanckorona była niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów, którzy szukali natchnienia wśród pięknych krajobrazów i urokliwych drewnianych domków. Do dziś jest jedną z najpiękniejszych wsi w Małopolsce.
Wieś zachowała oryginalną drewnianą zabudowę z drugiej połowy XIX wieku. Pozostały również ruiny zamku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego, który miał chronić drogę do Krakowa.

To jedne z droższych pocztówek jakie kiedykolwiek kupiłam /oczywiście w Polsce/ - 3 zł/szt. Zdjęcia są piękne, ale same pocztówki trochę podobne jakościowo do tych z Easy Print z tym, że na drugiej stronie mają typowy pocztówkowy nadruk.
No, ale nie mogłam się oprzeć.

9 komentarzy:

 1. Myślałam, że to jakaś zagraniczna miejscowość! To przez tę nazwę.
  Te domki wyglądają urokliwie, ale faktycznie, 3 złote za pocztówkę to sporo. Ja już czasami się waham, jak kartka kosztuje 2złote, ale czasami faktycznie trudno zrezygnować - bo możliwe, ze do danego miejsca się już nie wróci...

  OdpowiedzUsuń
 2. O Lanckoronie słyszałam wielokrotnie, ale nie jestem sobie w stanie przypomnieć gdzie. W każdym razie - cudowna miejscowość. Nie byłam tam, ale bardzo chcę ją odwiedzić. Te drewniane domki mają swój klimat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz słyszę o tej miejscowości! Chętnie bym się tam wybrała. Te domki mają swój urok :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już dzisiaj pisałam w komentarzu na innym blogu, że chciałabym tam pojechać :) Raz już byłam baaaardzo blisko, bo w Kalwarii Zebrzydowskiej, ale na Lanckoronę zabrakło czasu i poza tym tylko ja chciałam tam jechać :( Pamiętam,że jakiś czas temu powódź spowodowała tam straszne straty, kilka osób straciło dach nad głową :( Mam nadzieję, że jeszcze uda mi się zobaczyć Lanckoronę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś czytałam ciekawą relację z tego miejsca opatrzoną pięknymi zdjęciami i wtedy właśnie to miejsce trafiło na listę do zobaczenia :) Domki są piękne, a i nazwa na pewno nie jest typowa i niekoniecznie kojarzy się obecnie z Polską. Pocztówka za 3 zł? Są takie miejsca, że w sumie nie ma innego wyboru i kartkę trzeba kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lanckorona zawsze kojarzy mi się z zagraniczną miejscowością. Może teraz zapamiętam, że jest to wieś w Polsce. Te budynki podobne są trochę do domów na Kalwarii Pacławskiej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsza pocztówka bardzo mi się podoba :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne budynki o bardzo oryginalnej konstrukcji dachów. No i świetny herb, o takim kształcie jeszcze nie widziałem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne pocztówki nie ma co żałować :) Szkoda ,że zamek się nie zachował.
  Jak przeczytałam nazwę to myślałam ,że to zagraniczna miejscowość :P

  OdpowiedzUsuń