17 lipca 2015

Kinabalu Park

Ta piękna pocztówka przywędrowała z Malezji.
To Park Kinabalu, jeden z czterech obiektów Malezji  znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO,  umieszczony tam jako pierwszy.


Park Kinabalu znajduje się  na północnym krańcu wyspy Borneo, w stanie Sabah. Położony jest u podnóża Góry Kinabalu /4095 metrów/ – najwyższego szczytu pomiędzy Himalajami a Nową Gwineą. W dolinie znajduje  wielka różnorodność gatunków, od nizinnej roślinności tropikalnej i lasów deszczowych, poprzez tropikalne lasy górskie i subalpejskie oraz busz na wyższych wzniesieniach. Park został uznany za Centrum Różnorodności Roślinnej dla regionu Azji południowo – wschodniej. Spotyka się tu gatunki flory z Himalajów, Chin, Australii, Malezji, a także flory tropikalnej.
Rośnie tutaj m.in. roślina o nazwie Rafflesia charakteryzująca się największym kwiatem na Ziemi - prawie 1 metr średnicy i do 10 kg wagi. Ale niestety rozmiar jest chyba jej jedyną zaletą, gdyż wydziela odpychający zapach rozkładającej się padliny.

10 komentarzy:

 1. Jak zwykle się nie dziwię, że takie miejsce jest na liście UNESCO ;) Piękne, co idealnie widać na tej pocztówce. Kwiat pachnący jak padlina? To chyba nie byłoby miłe spotkanie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny widok i piękne miejsce, Malezja coraz częściej mnie zaskakuje :D
  Co do kwiatka, to niestety wiem o którym mowa. W którymś z podręczników w szkole była o nim mowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna pocztówka, chociaż nieco zdziwiłam się, gdy przeczytałam, że to Malezja i wyspa Borneo - do tej pory kojarzyłam tę wyspę z Indonezją. Ale w mojej wiedzy geograficznej nadal są braki.
  O tym kwiecie kiedyś trochę czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość wyspy Borneo to rzeczywiście terytorium Indonezji, jej północna część należy do Malezji i skrawek do Brunei.

   Usuń
 4. Słyszałam o tym kwiecie. Pozostaje nam tylko się cieszyć, że nie ma go w Polsce :] A kartka piekna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczna pocztówka. Obejrzałam zdjęcia tego kwiatka i jakoś mnie nie zachwycił. Ale jednak jest to pewien okaz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rafflesia faktycznie nie powala swoim pięknem, ale ta kartka, to miejsce wow.. Uwielbiam patrzeć na takie malownicze krajobrazy. Już na samej pocztówce jakoś tak mnie uspokajają i odprężają <3
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  http://minona.wix.com/mailboxfullofworld

  OdpowiedzUsuń
 7. Z ciekawości wygooglowałm sobie ten kwiat. Faktycznie jest gigantyczny, ale wygląda jakby był z jakiejś innej planety ;p
  A co do pocztówki, to jestem zachwycona;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo śliczna pocztówka ! Ja z Malezja mam same z Naruto :P

  OdpowiedzUsuń